Ekonomi

Düşüşler kötü bir şey değilDün haftanın son işlem gününde altın ve gümüşte bir yükseliş gerçekleşti. Peki, bu yükseliş neden kaynaklandı? Gram altın ve gram gümüşte yükselişler devam edecek mi? Beklenen zirveler ne kadar yakın?

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, “”Ev, dolar, altın, gümüş herşeye dair!” başlıklı videosunda piyasalardaki haftalık kapanışı ve uzun vadeli öngörülerini değerlendirdi.

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, şunları söyledi:

Bu haftayı nasıl geride bırakıyoruz. Önemli bir veri açıklandı, piyasa nasıl şekillenir? Altın ve gümüş fiyatlarında düşüşler mi, yükselişler mi olacak?

BORSADA YAŞANANLAR

Borsa İstanbul yüzde 1.13’lük değer kaybıyla haftayı tamamladı. Dar bant aralığına sıkıştı. 4950 seviyesiyle alakalı öngörüm devam ediyor. Yukarıda direnç seviyelerinde takılı kalıyor. Kısa vade için 5000 puan altı sarkmalar beni şaşırtmaz.

DOLARA DİKKAT!

Dolar kuru serbest piyasalarda 19.15-19.19 aralığında. Yüksek fiyatlama var çünkü dolar endeksi ataklar gerçekleşti. Ancak ekranlarda 19 lira seviyesinin altında hala. Bu hafta dolar TL’de yabancı kurum ve kuruluşlardan veya şirketlerden çeşitli haber akışları geliyor. Siyasi istikrarda bir değişiklik olursa, muhalefet iktidar olursa dolar TL kuru 15 olur, mevcut hükümet devam ederse kur baskılanmaya devam eder gibi akışlar geliyor. Bugün resmi olarak 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçim onaylandı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Seçimlere kadar da şirketlerin veya aracı kurumların görüşleri, tahminleri, öngörüleri açıklanacaktır. Geçen yıl dolar tarafında sert düşüş olacak diye dedikodular vardı. Kanmayın, dikkat edin uyarılarım vardı. Aynı şekilde bugün dolar tarafında dolar 15 lira olacakmış dedikodusuna da gaza gelmeyin diyorum. Bugünkü ekonomik koşullarda mümkün değil. 20 lira üzerinde beklentim hala devam ediyor. Şu parti veya şu lider kazanırsa sert şekilde gerileyecek, şu kazanırsa stabil olacak şeklinde ben inanmıyorum. Deprem felaketiyle birlikte Türkiye ekonomisinde ciddi anlamda bir maliyet oluştu. O yüzden en 15 lira ne 20 lira üzerinde çıkmayacak gibi bir öngörüm yok. 23-24 lira seviyesindeki beklentimi devam ettiriyorum. Bu baskılanma seçimlerden sonra devam eder vs. bunları ayrı tartışmak lazım. Ne kadar çok baskılarsanız patlaması o kadar hızlı olur. Dövize ihtiyacınız varsa, dövizle ticaret yapıyorsanız kenarda bekleyenler zarar eder. İhtiyacı olanların tekrar düşünmesi lazım. Düşüş yönümde öngörüm yok. Yükseliş yönündeki öngörüm de devam ediyor. Mayısa kadar çok şeyler söyleyecekler.

Euro TL’de yükselişle kapatıyoruz. Serbest piyasalarda 20.39-47 lira geniş bir bant aralığı var. Bir ülkenin kağıt parasına yatırım yapılacaksa bunun adı dolar değil, euro olmalı. Euro’nun getirisi dolara kıyasla daha fazla olacaktır. Her düşüşü euro tarafında alım fırsatı olarak değerlendiriyorum. Euro dolar paritesinde yaz aylarında 1.15’e kadar yükseliş görmemiz muhtemel olacaktır.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu