Güncel

Ekvador’da ölümcül deprem — Apsny News


Cumartesi günü Ekvador’da meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki deprem yollara zarar verdi, binaları yerle bir etti ve en az dört kişiyi öldürdü.

ABD Jeoloji Araştırması’nın bildirdiğine göre, deprem öğlen saatlerinde kıyıdaki Guyas bölgesini vurdu. Merkez üssü, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Guayaquil’in yaklaşık 80 km (50 mil) güneyinde bulunuyordu.

Yetkililer, depremin merkez üssünün doğusunda, iç kesimlerde yer alan Cuenca kasabasında bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Kurban, çökmekte olan bir evin enkazı altında kalan bir araçta seyahat ediyordu. Depremin merkez üssünün hemen güneyindeki Jambeli adasında bir yapının çökmesi sonucu üç kişi daha öldü.

Ekvador Risk Yönetimi Sekreterliği başka yerlerde evlerin, ticari binaların, elektrik ve enerji altyapısının ve yolların tahrip edildiğini bildirdi.

Etkilenen bölgelerden alınan video görüntüleri, hasarın bir kısmını gösterdi ve Cuenca’dan alınan klipler, oradaki ölümün hemen sonrasını yakalamak için ortaya çıktı.

Ekvador, Nazca ve Güney Amerika Levhalarının kavşağı boyunca oturur ve düzenli depremlerden muzdariptir. Son yıllardaki en güçlüsü, 7,8 büyüklüğünde kaydedilen ve ülkenin Muisne kasabası yakınlarındaki kuzeybatı kıyılarını vuran 2016’da yaşandı. En az 675 kişiyi öldürdü ve 16.000’den fazla kişiyi yaralarken, yaklaşık 3 milyar dolar değerinde hasara neden oldu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu