Dünya

Elon Musk, Microsoft’u dava etmekle tehdit ediyor – Apsny News


Elon Musk, Microsoft’a dava açmayı planladığını öne sürdü. “yasadışı kullanım” Twitter verileri. Yazılım devi geçtiğimiz günlerde Twitter’ı kurumsal reklamcılık programından kaldırmayı planladığını duyurdu.

Microsoft, çok platformlu sosyal ağ katılım sayfasında yaptığı bir güncellemede, 25 Nisan itibarıyla Akıllı Kampanyalar reklam platformunun artık Twitter’ı desteklemeyeceğini ve reklam müşterilerinin Microsoft’un sosyal yönetim aracı aracılığıyla Twitter hesaplarına erişemeyeceğini duyurdu. . Şirket, bu arada Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya sitelerinin de erişilebilir olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Musk, çarşamba günü kısa bir tweet ile habere şu yanıtı verdi: “Onlar [Microsoft] Twitter verilerini kullanarak yasadışı bir şekilde eğitildi. Dava zamanı.” Milyarder görünüşe göre Microsoft’un, muhtemelen Microsoft tarafından kontrol edilen OpenAI ChatGPT de dahil olmak üzere AI programlarını eğitmek için Twitter API’sini (uygulama programlama arayüzü) kullanmasına atıfta bulunuyordu.

Microsoft’un ayrıca, Şubat ayından itibaren aylık erişim ücreti ile gelen Twitter API’si için ödeme yapmayı reddettiği, temel planın aylık 100 ABD dolarına mal olduğu ve kurumsal aboneliklerin kademeli olarak geldiği bildirildi. Geçen ay Wired dergisinin bir haberine göre Twitter, büyük şirketlerden API’ye erişim için ayda 42.000 dolardan 210.000 dolara kadar ücret almak istiyor.

Twitter’a göre, API’si şunları sağlar: “Kullanıcıların dünyayla paylaşmayı seçtikleri genel Twitter verilerine geniş erişim” doğrudan mesajlar gibi, insanların geliştiricilere erişim izni verdiği, herkese açık olmayan bilgilerin yanı sıra.

Bir kullanıcı, Musk’ın açıklamasına, Twitter’ın API kullanımının sınırlandırılmasının sosyal medya web sitesine dışarıdan gelen trafiği potansiyel olarak azaltabileceğini öne sürerek yanıt verdi. Milyarder olduğunu söyleyerek yanıt verdi “fikirlere açık” ama vurguladı “Twitter veri tabanını soymak, şeytanlaştırmak (reklamları kaldırmak) ve ardından verilerimizi başkalarına satmak, kazanan bir çözüm değil.”

Musk, geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı ve o zamandan beri şirkete, çalışanlarının yaklaşık %80’ini işten çıkarmak da dahil olmak üzere bir dizi değişiklik getirdi. Milyarder, şimdiye kadar değer kaybetmesine rağmen sosyal medya platformunu karlı bir işletmeye dönüştürmenin yollarını arıyor. Musk, bu hafta Tucker Carlson ile yaptığı bir röportajda, Twitter’ın artık geçen yıl şirket için ödediğinin kabaca yarısı değerinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ben bir dahi olmalıyım.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu