Güncel

‘En çok aranan’ kripto kaçakçısı tutuklandı – bakan – Apsny News


Başarısız şirketler TerraUSD ve Luna’nın kurucu ortağı Do Kwon, yatırımcıları 40 milyar dolar dolandırmakla suçlanıyor

Balkan ülkesindeki bir hükümet yetkilisine göre, yatırımcıları yanılttığı iddialarıyla ABD’de Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından suçlanan Güney Koreli kripto para birimi geliştiricisi Do Kwon, Karadağ’da tutuklandı.

“Karadağ polisi, en çok aranan kaçaklardan biri olduğundan şüphelenilen bir kişiyi, Singapur merkezli Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Güney Kore vatandaşı Do Kwon’u tutukladı.” Perşembe günü ülkenin içişleri bakanı Filip Adziç’in bir tweet’ini okuyun.

Adzic, sonraki bir tweet’inde, Kwon olduğuna inanılan kişinin Podgorica havaalanında gözaltına alındığını ve sahte belgelerle seyahat etmeye çalıştığını ekledi.

SEC, geçen ay bir Manhattan federal mahkemesinde Kwon ve Terraform Labs PTE Ltd’ye TerraUSD kripto para birimiyle ilişkili riskleri sakladığı iddiaları arasında bir sivil dolandırıcılık davası açtı. Kwon’un başka bir kripto para birimi olan Luna’nın Güney Kore’de nasıl kullanıldığı konusunda yatırımcıları yanılttığı da iddia edildi.

Dosyalama Kwon’u suçladı “milyarlarca dolarlık bir kripto varlık menkul kıymetler dolandırıcılığını düzenlemek.”

Her iki para birimi de geçen yıl çöktü, birkaç gün içinde yaklaşık 40 milyar dolar değer kaybetti ve binlerce yatırımcının birikimlerini yok etti.

Güney Koreli savcılar, Eylül 2022’de Kwon için tutuklama emri çıkardılar. Ayrıca, küresel kolluk teşkilatı Interpol’den kendilerine, onun aranmasını genişleten sözde bir ‘kırmızı bülten’ verildi.

Aralık ayında Yonhap haber ajansı tarafından Kwon’un Sırbistan’da saklandığı bildirildi, ancak birkaç ay önce kendisinin saklandığı yönündeki iddiaları reddetmişti. “kaçak veya benzeri bir şey.” “İletişim kurmaya ilgi gösteren herhangi bir devlet kurumu ile tam bir işbirliği içindeyiz ve saklayacak hiçbir şeyimiz yok” Kwon, Eylül ayında yerini açıklamadan Twitter’da yazdı.

Geçen Haziran ayında Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda Kwon, herhangi bir yanlış yapma iddiasını yalanlayarak şunları söyledi: “Başarısız olmakla bir dolandırıcılık yapmak arasında fark vardır.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu