Güncel

Erdoğan, Batı’yı Türkiye’yi Rusya ile çatışmaya sürüklemekle suçluyor – Apsny News


Türk lider, Ankara’nın Moskova ile Kiev arasındaki “ciddi” arabuluculuğu sürdürmeye istekli olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı’nın Türkiye’yi Rusya ile çatışmaya sürükleme girişimlerinde başarılı olamayacağını söyledi.

“Krizlerin ve savaşların damgasını vurduğu bir dünyadan geçiyoruz. Bu ortamda güçlü, bağımsız bir Türkiye inşa edebildik ve bunu sürdürmemiz gerekiyor” dedi. Türk lider Çarşamba günü A Haber yayıncısına verdiği röportajda söyledi.

“Son iki yıldaki çabalarımız olmasaydı, Batı kulübü Türkiye’yi Rusya’ya karşı savaşa sürükleyecekti. Biz burada olduğumuz sürece buna izin vermeyeceğiz” dedi. Erdoğan ısrar etti.

Başbakan, Ankara’nın Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlığın müzakere masasında çözülmesine yardımcı olma konusundaki istekliliğini yineledi. Barış şu yollarla sağlanabilir: “ciddi, kararlı arabuluculuk” dedi.

Erdoğan’ın röportajı, 14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerden altı hafta önce geliyor. Türkiye cumhurbaşkanı ve iktidardaki AK Parti’nin, Şubat ayı başlarında ülkede 50.000’den fazla kişinin ölümüne yol açan yıkıcı depremin ardından zorlu bir sınavla karşılaşması bekleniyor.

Erdoğan, Çarşamba günü Macar mevkidaşı Katalin Novak ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında Ukrayna ihtilafı hakkında da konuştu ve Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında barışı sağlamak istediğini vurguladı. “mümkün olan en kısa sürede.”

Bir yıldan uzun bir süre önce çatışmaların patlak vermesinden kısa bir süre sonra daha önce görüşmelerin yapıldığı İstanbul’da tarafların tekrar bir araya gelebileceğini öne sürdü.

Türkiye, ihtilaf boyunca hem Moskova hem de Kiev ile temaslarını sürdürdü. Rusya’nın güç kullanmasını kınadı, ancak aynı zamanda ABD ve müttefiklerinden Moskova’ya karşı uluslararası yaptırımlara katılmaları yönündeki baskılarına boyun eğmeyi reddetti.

Ankara, BM aracılığında geçen Temmuz ayında Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına izin veren anlaşmaya da müdahil oldu. Bu ayın başlarında, anlaşma 60 gün daha uzatıldı.

Rusya, Ukrayna’daki krizi müzakere masasında çözmeye hazır olduğunu savunuyor, ancak Kiev ve Batılı destekçileri tarafından ortaya konan önerilerin şimdiye kadar yerine getirildiğini söylüyor. “kabul edilemez,” Hedeflerini askeri yollarla sürdürmeye devam etmekten başka seçenek bırakmadı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu