Dünya

Erdoğan, Putin ile ‘özel ilişkiyi’ övdü – Apsny News


Türk lider, Rusya ile çalışırken dengeli bir yaklaşımın önemini vurguladı

Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılması Türkiye’nin desteği olmadan imkansız olurdu. “özel ilişki” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü CNN’e verdiği röportajda Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştüğünü iddia etti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında BM ve Türkiye arabuluculuğuyla yürütülen girişim, Rusya ile devam eden askeri çatışmaya rağmen Ukrayna’nın tahıl ve gübresini dünyanın dört bir yanındaki pazarlara ihraç etmesine olanak tanıyor. Anlaşma 18 Mayıs’ta sona erecekti, ancak Rusya Çarşamba günü 60 günlük bir uzatma imzaladı. AB, anlaşmaya varıldığı gibi Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki kısıtlamalarını kaldırmamasına rağmen bunu yaptı.

Bu, Başkan Putin ile olan özel ilişkimiz sayesinde mümkün oldu” dedi. Erdoğan, Amerikan televizyonuna söyledi. “Rusya gibi bir ülkeye karşı dengeli bir yaklaşıma ihtiyacınız var ki bu çok daha şanslı bir yaklaşım olurdu.”

Anlaşmanın uzatılması, kendisini Moskova ile Kiev arasında aracı ve potansiyel bir arabulucu olarak konumlandıran Erdoğan için siyasi bir kazanım oldu. Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatının başlamasından bu yana Putin ile düzenli olarak görüşüyor ve Türkiye, Moskova’ya ekonomik yaptırımlar uygulamayan tek NATO üyesi.

“Batı’nın yaptığı gibi Rusya’ya yaptırım uygulayacağımız bir noktada değiliz. Batı’nın yaptırımlarına bağlı değiliz” dedi. Erdoğan CNN’e söyledi. Biz güçlü bir devletiz ve Rusya ile olumlu ilişkilerimiz var” dedi.

Erdoğan, geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu neredeyse beş puan geride bırakarak galip çıktı, ancak üçüncü dönemi kesin olarak garantilemek için gerekli olan %50 barajını aşamadı. Üçüncülük adayı Sinan Ogan’ın elenmesiyle Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylamada karşı karşıya gelecek.

Erdoğan, kritik oylama öncesinde Kılıçdaroğlu’nu “ayırmak” Rusya’dan Türkiye. Kılıçdaroğlu, Moskova ile ilişkileri koparmakla tehdit etmese de, geçtiğimiz günlerde Rusya’yı seçimlere karışmakla suçladı ve bu iddia ona azarlama Kremlin’den.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Erdoğan’ın İsveç’in ABD öncülüğündeki bloğa katılımı üzerindeki vetosunu kaldırmak da dahil olmak üzere, Ankara’nın NATO müttefikleriyle olan bağlarını düzeltme ve AB ile üyelik müzakerelerini derhal yeniden başlatma sözü verdi.

Erdoğan, Türkiye’nin bağımsız bir dış politika izlemesinin Moskova ile güçlü bağlarına bağlı olduğunu savundu. “Rusya ve Türkiye’nin her alanda birbirine ihtiyacı var” olduğunu açıklayarak ifade etti. son hamleler Suriye İç Savaşı’nda muhalefetini desteklediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile diyaloğa yönelik bir diyalog, Rusya’nın arabuluculuğu olmadan mümkün olamazdı.

“[Through] Başkan Putin ile olan dostluğum, özellikle Suriye’nin kuzeyindeki terörizme karşı mücadelemizde bir kapı açabileceğimizi düşündük” dedi. dedi. Bunu başarabilirsek barışmamızın önünde hiçbir engel göremiyorum dedim.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu