Politika

Erkan Baş: 15 Mayıs’ta uçuşları iptal edelim


Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, ”Madem güveniyorsunuz kendinize, 15 Mayıs’ta uçuşları iptal edelim” dedi.

Fotoğraf: TİP

Kahramanmaraş merkezli iki depremin yıkıcı etkilerinin hissedildiği Hatay’da parti meclisini toplayan TİP, bazı şehirlerde seçimlere ittifak çatısı altında kendi amblemiyle katılma kararı almıştı.

TİP Parti Meclisi’nde ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi yönünde değerlendirmeler yapıldı.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programına katılan Erkan Baş, konuyla ilgili ”Gerçekten verdikleri oya parlamentoda anlam katabildiğimiz yerlerde seçime gireceğiz” dedi.

Baş, deprem sürecinde çadır satan Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve iktidara da meydan okudu: ”15 Mayıs’ta uçuşları iptal edelim.”

Baş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

*Üç yıl önce basın toplantısı düzenlediğimizde hedefimiz yüzde 3 ve parlamentoda grup kurmak demiştik. O gün gülümseyerek karşılandığını hatırlıyorum. Türkiye bu iki kutba sıkışmış siyasetin dışında yeni bir şey arıyor. Özellikle genç seçmenin etkin olduğu bir ülke. Bir arayış var. Cumhur ittifakından kurtulmak istiyor. Millet ittifakına baktığında aradığı heyecanı, yenilenmeyi göremiyor. TİP yeni fikri ortaya koyarak, dümdüz, olması gerektiği gibi ifade ettikçe ilgi arttı.

*Son dönemdeki şey tesadüf değil. TİP örneğin daha önce milliyetçi-muhafazakar mahalle olarak bilinen yerlerden desteğini alacakmış gözüküyor. Açık söyleyeyim bu beni daha çok heyecanlandırıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, ucube sisteminin yenilmesi, ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu temel görev.

‘İktidar zayıf olduğu için baskıyı arttırıyor’

*İktidar öyle baskı ortamı oluşturdu ki, bu bir korku yaratıyor. İktidar zayıf olduğu için baskıyı arttırıyor. Adım kadar eminim, iktidar şu anda azınlıktır bu ülkede. TİP onların oyuna kıymet veriyor. Türkiye’nin 87 bölgenin hepsinde seçime girmeyeceğiz. Gerçekten verdikleri oya parlamentoda anlam katabildiğimiz yerlerde seçime gireceğiz. Bizim hedefimiz parlamentoda sadece TİP’i büyütmek değil, önce memleketin çıkarı.

‘Uçuşları iptal edelim’

*Cumhur ittifakının oyunu azaltmak için nerede seçime girmem gerekiyorsa orada gireceğim. Eğer muhalefet çok büyük hata yapmazsa, bu mesele açık farkla bitecek. Sizin programınızda meydan okuyorum; 20 yıldır ölesiye dövüştüğüm bir iktidar var. Bir gün yurt dışına çıkmayı düşünmedim. Bak Kerem Kınık, 15 Mayıs sabahı kaçma kardeşim. Uyanık olanlar kaçacaklar. Madem güveniyorsunuz kendinize, 15 Mayıs’ta uçuşları iptal edelim.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu