Dünya

Eski İngiltere Başbakanı danışman-medyaya ‘Ben Führer’im’ dedi — Apsny News


Yeni bir kitap, Boris Johnson’ın genellikle çalkantılı saltanatı hakkında yeni ayrıntıları ortaya koyuyor

İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson kendisini şöyle tanımlıyordu: “Führer” Ve “Kral” İngiltere’de The Times gazetesi tarafından Pazar günü yayınlanan ‘Johnson at 10’ adlı yeni kitaptan alıntılara göre, eski başdanışmanı Dominic Cummings’i sert bir şekilde eleştirdiği için.

İngiltere’nin iktidardaki Muhafazakar Partisi içindeki bir başka üst düzey isim olan Michael Gove’un hesabına dayanan pasajlarda kitap, Johnson’ın, Tories’in parlamentoda 80 sandalyelik bir çoğunluk kazandığı 2019 Birleşik Krallık seçimlerinden kısa bir süre sonra Cummings ile dramatik bir şekilde düştüğünü söylüyor.

Gove’a göre Johnson, kontrol ediliyormuş gibi hissetti. “düzenli tutmak için güçlü bir kırbaç ve dizgin ile fırtınalı bir safkan olarak” Cummings, hangi konuların başbakanın dikkatini çekip çekmeyeceğini aşama aşama yönetmeye çalışırken. The Times, bu durumu şöyle ekliyor: “giderek sıkıntılı” eski başbakan.

“Başbakan bazı günler gülüp geçebilirdi ama diğer günler bunu yapmadı” Gove’a göre. Kitabın iddiasına göre bu, Johnson’ın Downing Caddesi’nin kontrolünü geri almaya çalışırken bir patlamasına yol açtı: “Kontrol altında olmam gerekiyor. Ben Führer’im. Kararları alan Kral benim.”

Anthony Seldon ve Raymond Newell tarafından yazılan kitap, Johnson’ın o zamanki nişanlısı (şimdiki karısı) Carrie Johnson’ı yakın çevresinde başka bir kontrol etkisi olarak göstereceğini de iddia ediyor. İddiaya göre Carrie’yi şu şekilde tanımlıyor: “deli ve çılgın” Kitap, Johnson’ın onu önemli konularda yüzleşmekten kaçınmak için bir bahane olarak kullanacağını söylüyor.

Johnson’ın bir sözcüsü The Times’a kitapta öne sürülen iddiaların sadece gerçek olduğunu söyledi. “olağan kötü niyetli cinsiyetçi gevezelik” siyasi düşmanları tarafından ortaya atılmıştır.

Brexit’in – Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının yolunu açan 2016 referandumunun – baş mimarı olan Cummings, Johnson’ın 2019 seçim zaferini kazanmasına yardım ettikten kısa bir süre sonra Birleşik Krallık siyasi ekosisteminde giderek daha tartışmalı bir figür haline geldi. Downing Caddesi’ndeki meslektaşlarıyla sık sık çatıştığı bildirildi.

Cummings’in hükümet içindeki konumu, 2020’deki Covid-19 salgını sırasında tecrit kurallarını alenen ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından ciddi şekilde lekelendi. Bu, Johnson kendi siyasi sermayesinin çoğunu riske atarken, siyasi bölünmenin her iki tarafında da öfkeye yol açtı. kilit danışmanının konumunu kurtarmaya çalışırken.

Cummings, sadece beş ay sonra, Kasım 2020’de, başbakanla bir kan davasının ardından hükümetten ayrılacaktı. Johnson, Temmuz 2022’de hükümetten istifa ettiğini açıkladı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu