Güncel

Eski Tayvan cumhurbaşkanı tarihi bir gezi planlıyor – medya – Apsny News


Ma Ying-jeou’nun ofisinin doğruladığı bildirildi, Pekin ile artan gerilim nedeniyle bu ay Çin’i ziyaret edecek

2015 yılında Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşerek tarih yazan Tayvan’ın eski cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou’nun, bu ayın sonlarında anakaraya benzeri görülmemiş bir gezi yaparak yeni bir diplomatik çığır açmayı planladığı bildiriliyor.

Ma, 27 Mart – 7 Nisan tarihleri ​​arasında Çin’e seyahat edecek ve Nanjing, Wuhan, Changsha, Chongqing ve Şanghay şehirlerini ziyaret edecek. Reuters Pazar günü. Temsilcileri, gezi sırasında Xi veya başka bir Çinli hükümet yetkilisiyle görüşmeyi planlayıp planlamadığını açıklamadı.

Ziyaret, Çan Kay-şek’in destekçilerinin 1949’da adaya kaçmasından bu yana görevdeki veya eski bir Tayvanlı liderin anakaraya yaptığı ilk ziyaret olacak. Çan, Çin komünist devriminin lideri Mao Zedong ile son görüşmesini 1945’te yaptı. -Başkan Ma ve Xi, gerilimi azaltmak ve işbirliğini artırmak amacıyla tarihi 2015 zirvesini Singapur’da gerçekleştirdi.

Ma’nın halefi Tsai Ing-wen’in 2016’da göreve gelmesinden bu yana, özerk ada ile Pekin arasındaki ilişkiler kötüleşti. Tayvan’ı ayrılıkçı bir eyalet ve hâlâ kendi egemenlik bölgesinin bir parçası olarak gören Çin, ada ile yeniden birleşme sözü verdi. ABD hükümeti, Çin’in sözde Tayvan üzerindeki iddiasını kabul ediyor, ancak onaylamıyor. ‘Tek Çin’ politika.

Ancak Tayvan Boğazı’ndaki gerilim, dönemin ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Pekin’den gelen uyarılara karşı gelerek Taipei’ye planlı bir ziyaret gerçekleştirdiği geçen Ağustos ayından bu yana arttı. Çin, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları hızlandırarak ve Washington ile askeri ve iklim bağlarını keserek yanıt verdi. Tayvan Savunma Bakanlığı bu ayın başlarında olası bir uyarıda bulundu. “toplam abluka” Tayvan Boğazı’nın Çin güçleri tarafından

Ma, Tayvan’ın Kuomintang (KMT) muhalefet partisinin kıdemli bir üyesi olmaya devam ediyor. KMT geleneksel olarak Tayvan’ın tam bağımsızlığı için yapılan baskılara karşı çıktı ve Çin ile barışçıl ilişkiler kurmaya çalıştı. KMT başkan yardımcısı Andrew Hsia geçen ay Pekin’i ziyaret etti ve Çin Komünist Partisi’nin kıdemli liderlerinden Wang Huning ile bir araya geldi.

KMT’yi Tayvan’ı satmaya çalışmakla suçlayan Tsai’nin iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi, Hsia’yı Çin’e gitmekle suçladı. “Komünistlere saygı gösterin.” Mevcut cumhurbaşkanı, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Ma’nın 2016’da Hong Kong’a planladığı geziyi de engelledi ve boğazlar arası ilişkiler konusundaki konuşmasını telekonferans yoluyla yapmak zorunda kaldı.

Ofisi, Ma’nın 2. Dünya Savaşı ve son Çin imparatorunu deviren ve Çin Cumhuriyeti’ni kuran 1911 devrimiyle bağlantılı yerleri ziyaret edeceğini söyledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu