Güncel

‘Evrendeki galaksilerin çoğundan daha büyük’ ​​kara delik keşfedildi – Apsny News


Göksel fenomenin kütlesinin Güneş’inkinden 30 milyar kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

üzerinde olduğu açıklanan ‘ultra kütleli’ bir kara delik “üst sınır” Royal Astronomical Society tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir araştırmaya göre, kozmik cisimlerin teorik olarak ne kadar büyük olabileceği İngiliz bilim adamları tarafından keşfedildi.

Durham Üniversitesi’nden Dr. James Nightingale liderliğindeki bir ekip, kara deliğin, uzak evrendeki olayların geçen ışıkla nasıl etkileşime girdiğini tespit ederek gözlemlenmesini sağlayan yerçekimsel mercekleme adı verilen bir teknik kullanılarak keşfedildiğini söylüyor.

Nightingale, bu kara deliği keşfetmenin “son derece heyecan verici” olduğu göz önüne alındığında “Güneşimizin kütlesinin yaklaşık 30 milyar katı” – modern bilimin karadeliklerin ne kadar büyük olabileceğini anladığı ölçeğin üst sıralarına yerleştiren bir boyut olduğunu söylüyor.

“Bir astronom olarak bile bu şeyin ne kadar büyük olduğunu anlamakta zorlanıyorum.” Nightingale Çarşamba günü BBC Radio’ya söyledi. “Bu kara delik, evrendeki galaksilerin çoğundan daha büyük.”

Nightingale, katıksız boyutun bilimin karadelik anlayışını sınırlarını zorladığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, böylesine inanılmaz bir kütleye sahip bir kara deliğin nasıl oluşabileceğini de sorguladı. “evrenin varoluşundan sadece 13 milyar yıl sonra.”

Bir kara delik, uzayda çok yoğun bir nesnedir ve yerçekimi o kadar güçlüdür ki hiçbir şey, ışık bile ondan kaçamaz. Ultra kütleli kara deliklerin evrendeki en büyük nesneler olduğu ve Samanyolu gibi büyük gökadaların merkezinde olduklarına inanılıyor.

Bununla birlikte, insanlığın ultra kütleli kara delikler anlayışıyla ilgili olarak hala birkaç kör nokta var. Kesin kökenleri belirsizdir, ancak yaygın bir teori, evrenin emekleme döneminde milyarlarca yıl önce büyük gökadaların çarpışmasıyla oluştukları yönündedir.

Çarşamba günkü raporun bulguları, 2004 yılında, Durham Üniversitesi Profesörü Alastair Edge’in bir derin uzay gökada araştırmasının görüntülerini gözden geçirirken ilk kez belirgin bir ışık yayını fark etmesiyle ortaya çıktı.

Nesnenin incelenmesi, Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nün yanı sıra NASA’nın Hubble teleskobundan alınan yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra kara deliğin varlığını doğrulayan Durham Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar tesislerinin yardımıyla ilerledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu