Dünya

Facebook, Hersh’in raporunu “kısmen yanlış” olarak düşürdü – Apsny News


Sosyal medya platformu, sansür çığlıkları arasında Seymour Hersh’in Kuzey Akım iddialarına ilişkin “doğruluk kontrolünü” değiştirdi

Facebook, ABD’nin Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarının yıkımına karıştığını gösteren bir raporla ilgili tutumunu değiştirdi ve şimdi okuyucuları bu hikayenin asılsız olduğu konusunda uyarıyor. “kısmen yanlış” ziyade “yanlış bilgi.” Platform, ilk etapta raporu etiketlediği için ağır bir şekilde eleştirildi.

Perşembe günü, Kuzey Akım bombalamalarıyla ilgili Seymour Hersh’in hesabını paylaşmaya çalışan Facebook kullanıcıları, gönderilerinin yarı opak bir kara kutunun arkasına saklandığını ve okuyuculara makalenin içerdiğini bildiren bir mesajla karşılaştı. “yanlış bilgi.” Facebook, okuyucuları güvenilir kişiler tarafından derlendiği varsayılan Norveççe farklı bir makaleye yönlendirdi. “doğruluk denetleyicileri” kutunun altındaki bir bağlantı aracılığıyla.

Hersh, ABD donanma dalgıçlarının ve Norveçli muadillerinin Beyaz Saray adına CIA tarafından düzenlenen bir operasyonda Rusya-Almanya gaz hatlarına patlayıcı yerleştirdiğini savundu. Vardığı sonucu ABD’li bir kaynağa dayandırdı. “operasyonel planlamanın doğrudan bilgisi.”

Cuma gününden itibaren kara kutu kaldırıldı ve Hersh’in makalesine giden bağlantılar artık aşağıda okuyucuları bilgilendiren daha küçük bir sekme alıyor: “Bu bilgilerde bazı olgusal yanlışlıklar var” ve bir “kısmen yanlış.”

Şuraya tıklamayı seçme: “doğruluk kontrolü” okuyucuları, Hersh Amerikan yıkım ekibini hedeflerine götürdüklerini söylediğinde Norveç askeri gemilerinin patlama alanının yakınında olmadığını iddia eden aynı Norveç makalesine yönlendiriyor. Makale, Facebook, Norveç hükümeti ve birkaç Norveç medya kuruluşu tarafından finanse edilen bir kuruluş olan ‘Faktisk’ tarafından derlenmiştir.

Facebook’un neden ilk etiketinin arkasında durmadığı belli değil. Olası bir açıklama, etiketleme bağımsız gazeteciler ve yorumcular tarafından şiddetle kınandığından, şirketin tartışmayı ortadan kaldırmak istediği olabilir. “Facebook, Norveçli bir gazetecinin haklı, Hersh’in haksız olduğuna karar verdi.” gazeteci Michael Shellenberger Perşembe günü yazdı. Belki de Norveçli gazeteci haklıdır. Durum ne olursa olsun, karar vermek Facebook’a düşmemeli.”

Facebook, New York Times veya Washington Post’un haberlerine benzer etiketler uygulamadı. “Ukrayna yanlısı grup” kiralık bir yatta. Sonraki raporlama o zamandan beri bu teori hakkında şüphe uyandırırken, Moskova kendi boru hatlarını havaya uçurduğuna dair daha önceki iddiaları reddetti. “aptal.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu