Dünya

Facebook, Seymour Hersh’in haberini ‘yanlış’ olarak etiketledi — Apsny News


ABD’li sosyal medya devi, Norveç ve Ukrayna’dan “bağımsız teyitçilerin” karşı iddialarına atıfta bulundu.

Facebook, ABD’li araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’in raporlarını şu şekilde etiketlemeyi tercih ettikten sonra eleştirildi: “YANLIŞ.” Hersh, Kuzey Akım boru hatlarının sabotajına Amerika’nın karıştığı ve sosyal medya devinin söylediğine rağmen Kiev’in ABD yardımını çaldığı iddiasında bulundu. “doğrulama” Norveç ve Ukrayna ile bağlantılı satış noktaları tarafından etiket kullanımını haklı çıkardı.

Hersh, Şubat ayında Rusya’dan Almanya’ya gaz taşımak için inşa edilen Kuzey Akım boru hatlarına yönelik geçen yılki sabotajın ABD Başkanı Joe Biden tarafından emredildiğini ve bir ABD-Norveç ortak ekibi tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Her iki ülke de herhangi bir sorumluluğu reddetti.

Hersh’in Substack platformunda yayınladığı boru hattı sabotajı hakkındaki makalesi artık şu şekilde işaretlendi: “yanlış bilgi” Facebook tarafından, gazeteci Michael Shellenberger Perşembe günü kaydetti. Facebook, kullanıcıları platformda yayınlanan bağlantıların içeriği hakkında uyarıp uyarmayacağına karar vermek için bağımsız teyitçiler olarak gördüğü üçüncü tarafları kullanır.

Hersh’in iddiaları tartışmalı olsa da, Facebook “taraf olmaya karar verdi” ve bir “sansür” deneyimli gazeteci Shellenberger savundu.

Bu davadaki teyitçi, Norveç kamu yayıncısı NRK idi. 14 Mart’ta kuruluş, NRK’yı ortakları arasında sayan bir medya gözlemcisi olan Faktisk.no tarafından yazılan bir makaleyi yeniden bastı. Gözlemci, açık kaynak verilerine dayanarak, Hersh’in Norveç Donanması gemilerinin Kuzey Akım sabotajına karıştığı iddiasıyla ilgili yanıldığını iddia etti.

“Hersh’in yanlış ya da doğru olup olmadığı, haberleri sansürlenmemeli, kamuoyu önünde tartışılmalı” yakın zamanda Twitter Dosyalarının bir parçası olarak sosyal medya sansürünün ortaya çıkmasına yardımcı olan Shellenberger ısrar etti.

“Facebook’un eylemleri, Amerika’nın özgür ve açık tartışma geleneğine ve gizli, otoriter sansürü reddetmesine aykırıdır.” ekledi.

Hersh geçen hafta bomba gibi bir rapor daha yayınladı ve bu raporda ABD istihbaratının Ukrayna liderliği tarafından büyük ölçekli Amerikan yardım parasını zimmete geçirdiğinden haberdar olduğunu iddia etti. Facebook aynı şekilde raporu şu şekilde etiketledi: “YANLIŞ,” Mücadele için oluşturulmuş Ukrayna merkezli, Batı tarafından finanse edilen bir medya gözlemcisi olan StopFake.org’un görüşüne atıfta bulunarak “Rus dezenformasyonu.”

StopFake, Hersh’in iddiasına itiraz etti çünkü Substack, sözde eski bir çıkış yerine kendi kendine yayın yapan bir platform. Ayrıca, Amerikan yardımının Ukrayna’ya yönlendirildiğine dair hiçbir kanıt görmediklerini iddia eden ABD’li yetkililerin açıklamalarına da atıfta bulunuldu. Hersh’in iddiaları doğruysa, yolsuzluk “Amerikalı denetçiler tarafından bilinir ve Ukrayna’ya yardımı olumsuz etkilerdi” çıkış belirtti.

Hersh, Ukrayna’daki durumu, Afganistan’daki ABD askeri varlığının yirmi yılı boyunca orada olanlarla karşılaştırdı. Amerikalı müfettişler tarafından hazırlanan raporlar her yıl yaygın yolsuzluğu ortaya çıkardı, ancak bu ABD’nin “” harcamalarını etkilemedi.yeniden yapılanma” çabaları önemli bir şekilde.
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu