Politika

Fazıl Say’dan Akşener’e: ‘HDP’nin talepleri masaya gelmesin’ demek anti siyasettir


Ünlü piyanist Fazıl Say, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP’nin HDP ile görüşmesi hakkında “CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez” sözlerine tepki gösterdi.

Say Twitter hesabından şunları yazdı:” Dünyada kimse ‘Onların talepleri masaya gelmesin’ diyemez. Bu insanlık dışı olur, anti siyaset olur. İyi anlayın bunu. Türkiye’nin, gençlerin, geleceğin, birlik ve bütünlüğün önüne set koyan bu tavrınızdan vazgeçin.


Fotoğraf: AA

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programına katılan Akşener CHP’nin HDP ile görüşme ihtimaliyle şunları demişti: “Samimiyetle söyleyeyim, Türkiye’de siyasi partilerin birbirleriyle ilişkilerine her bir siyasi parti saygı duymak zorundadır. Biz bugüne kadar buna saygı duyduk.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu hem MHP hem CHP’nin adayıydı. Onun otobüsünün üstünde konuşmalar yaptım. Selahattin Demirtaş da adaydı. Bir başka cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a kendi bütçesinden yardım etmişti. Burada 2014’ün Türkiye’sinde MHP’nin adayı olan İhsanoğlu’nun tutumuna kimse bir şey demedi.

Herkesin hakkına hukukuna saygı, vatanın birliğine bütünlüğüne saygı, hukukun üstünlüğüne saygı, anayasanın ilk dört maddesine saygı ve Türkiye’deki birlik ve beraberlik vurgusuna saygı.

Atatürk’le insanların derdi olmayacak. HDP’nin yöneticilerinin de diğer insanların, partilerin düşünmesi gereken o. Bakanlık gibi alışveriş olması mümkün değil. Diyalog başka bir şeydir, CHP diyebilir, anlayışla karşılarım. ‘Sizin oy oranınızla HDP’nin oyu farklı, hadi size güle güle’ deselerdi o masadan kalkardık. Alengirli işe karşıyım, dürüstlük ve açıklıktan yanayım. CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez.

Say Akşener’in bu sözlerine şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Dinleyin Meral Akşener: Sizin partinizin de milyonlarca seçmeni var; HDP’nin de milyonlarca seçmeni var! Sizin partinizin seçmeni de insan ve insan oldukları için talepleri var; doğaldır. HDP seçmenleri de insandır. O insanların da insan oldukları için talepleri vardır; doğaldır. Dünyada kimse ‘Onların talepleri masaya gelmesin’ diyemez. Bu insanlık dışı olur, anti siyaset olur. İyi anlayın bunu. Türkiye’nin, gençlerin, geleceğin, birlik ve bütünlüğün önüne set koyan bu tavrınızdan vazgeçin. Kılıçdaroğlu yıllardır bu ikilem içinde. Bir yanı kurt, bir yanı kuzu… Yazıktır! Yapmayın şu ayrımcılığı, açın ittifakın önünü; sonsuz açın, insanlar için! Yapmayın! İnsanların insan olduğu için talepleri olur ya da olmaz. ‘Talebimiz bile yok’ diyecek kadar mütevazılar. Açın gönlünüzü de olsun o kadarı! Yeter artık!”

Akşener: Adayı daha önce konuşmadık, o metni kendim yazdım

İmamoğlu ve Yavaş’lı formül CHP’nin B planıymış

Ve millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu!

Koray Aydın, ‘Beşli Çete’yle görüştüğünü yalanladı

Meral Akşener altılı masayı terk etti


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın