Politika

FDA uyardı: Akıllı saatler ve yüzükler kan şekerini ölçemez


Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kandaki glikoz miktarını ölçebildiği iddiasıyla pazarlanan akıllı saatlere ve yüzüklere itimat edilmemesi gerektiğini duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler, kan şekerlerini ölçmek için basit bir ölçüm cihazı kullanıyor.

Bu cihazın kullanılması için minik bir iğneyle parmaklarını delerek kan örneği alıyorlar. Bazı akıllı saatler ve yüzükler kandaki glikoz miktarını ölçebildikleri iddiasıyla satılığa çıkınca FDA’dan uyarı geldi.

Webtekno’nun haberine göre FDA paylaştığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“FDA, kendi başına kandaki glikoz değerlerini ölçmeyi ya da tahmin etmeyi amaçlayan hiçbir akıllı saate ya da yüzüğe izin, onay ya da hak vermemiştir.”

Tüketicilerin, hastaların ve bakıcıların bu tür cihazlardan, en azından şeker takibi açısından uzak durmaları tavsiye edildi.

Teknoloji şirketleri harıl harıl çalışıyor

Apple Watch ve Oura yüzük gibi ürünler, FDA onaylı farklı giyilebilir teknolojilerle uyumlu çalışarak kandaki glikoz seviyesinin takibinde kullanılabiliyor olsa da bunu kendi başına, deri altına geçmeden yapabilen bir giyilebilir teknoloji bulunmuyor.

Apple ve Samsung uzun süredir deri altına geçmeden glikoz seviyesini tespit edebilecek teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Hatta Apple’ın bir iğnesiz glikoz takip sistem konsepti geliştirdiği biliniyor ancak firma bunu henüz akıllı saatler gibi ürünlere sığacak kadar küçültemedi.

Samsung da kendi akıllı yüzüğü Galaxy Ring için benzer bir sistem üzerinde çalışıyor.

Rekabet kızışıyor: Apple’dan akıllı yüzük hamlesi


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu