Güncel

Finlandiya resmen NATO’ya katıldı — Apsny News


Finlandiya resmen NATO’nun 31. üyesi oldu. Helsinki’nin katılımı, Türk parlamentosunun adımı geçen Perşembe günü onaylaması ve bu adımı ABD öncülüğündeki askeri bloğun genişlemesini onaylayan son ülke yapmasıyla mümkün oldu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin üyeliğine ilişkin anlaşmayı Salı günü Brüksel’deki NATO karargahında imzalayarak üyelik yolundaki son adım oldu.

Sürecin Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak bir NATO zirvesinde resmen tamamlanması bekleniyor.

Cumartesi günü, Türkiye’nin resmi Resmi Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o hafta başlarında Türk milletvekillerinin oybirliğiyle desteklediği onayı imzaladığını doğruladı.

Hareket öncesinde, geçen Pazartesi günü Macar yasama meclisinde Helsinki’nin teklifine de onay veren bir oylama yapıldı.

Yeni bir üyenin kabulü için tüm NATO ülkelerinin oybirliğiyle onayı gerekiyor. Finlandiya’nın üyeliği, kendisini Kürtçe’yi desteklemekle suçlayan Türkiye tarafından aylardır engelleniyordu”terörist gruplarKürdistan İşçi Partisi (PKK) gibi.

Bu ayın başlarında Erdoğan, “özgün ve somut adımlarFinlandiya, Türkiye’nin endişelerini gidermek için harekete geçmişti.

Ankara’ya göre, geçtiğimiz Mayıs ayında Finlandiya ile birlikte NATO üyeliği için başvuran İsveç, şimdiye kadar yeterince başvuruda bulunmadı. Stockholm’ün teklifi, Türk yetkililerin Finlandiya ile yaptıklarına benzer güvenlik şikayetlerini dile getirmeleriyle belirsizliğini koruyor.

Bununla birlikte NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Politico’ya İsveç’in önümüzdeki ay yapılacak Türkiye seçimleri ile 11 Temmuz’da Vilnius’ta yapılacak yıllık NATO zirvesi arasında ittifaka katılabileceğini umduğunu söyledi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü harekatı ve Moskova’dan algılanan bir tehdidi gerekçe göstererek, geçen yıl uzun süredir devam eden askeri tarafsızlıklarından vazgeçtiler.

Rusya, NATO’nun genişlemesine ülkenin kuzeybatısındaki savunmasını güçlendirerek yanıt vereceği konusunda defalarca uyarıda bulundu. Daha önce Moskova, bloğun daha da genişlemesini Rusya-Ukrayna ihtilafının nedenlerinden biri olarak gösterdi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu