Güncel

Finlandiya, Ukrayna’nın yüksek hızlı tren talebini reddetti — Apsny News


Finlandiya, demiryolu araçlarının bir kısmı Rusya’ya ait olduğu için, eskiden Helsinki ve St. Petersburg arasında çalışan birkaç yolcu treni için Ukrayna’nın talebini reddetti.

Dört Allegro yüksek hızlı tren talebi, Ukraynalı demiryolu şirketi Ukrzaliznytsia’nın CEO’su Alexandr Kamyshin tarafından geçen hafta Kiev’e yaptığı ziyarette Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’e iletildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Finlandiya heyeti başkentten ayrılırken Kamyshin Kiev tren istasyonunda Marin’e yaklaştı. “resmi mektuptan çok karta benzeyen bir kağıt parçası” Finlandiya’nın devlete ait demiryolu şirketi VR Group’a hitaben yazılmış.

Ukrzaliznytsia’nın Başkan Yardımcısı Alexandr Shevchenko, STT haber ajansına verdiği demeçte, vagonların Ukrayna’nın ray genişliğine uyması nedeniyle Ukrayna’nın Rusya ile ihtilafın ön saflarına gidip gelmek için trenleri kullanabileceğini söyledi.

VR Group, Ukrayna’nın talebini Salı günü hükümet kanalları aracılığıyla aldı. Aynı gün şirketin şehir içi ulaşım müdürü Topi Simola, STT’ye, bir şirket ortağı olan Karelian Trains’e ait oldukları için trenleri teslim edemeyeceklerini ve Allegros’un geleceği hakkında kendi başlarına herhangi bir karar alamayacaklarını söyledi. – VR ve Rus ulusal demiryolu operatörü RZhD’ye aittir.

“Gelecekte bu şirkete ve trenlere ne olacağı konusunda RZhD ile şirketin finansörleri arasında görüşmeler yaptık.” Simola, durumu şöyle anlattı: “oldukça basit.” Nihai kararın, Karelian Trains’in sahipleri arasındaki fikir birliğine bağlı olduğunu ileri sürdü.

Allegros, 2010 yılında Helsinki ile St. Petersburg arasında gidip gelmek üzere inşa edildi ve saatte 220 km (137 mil/sa) hızla seyahat edebiliyor. Ancak trenler, Batı’nın Ukrayna ihtilafı nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Mart 2022’nin sonlarında hizmet vermeyi durdurdu. Daha sonra VR Group, dört trenin tamamı şu anda şirketin Helsinki’deki deposunda depolanmakta olan araçları yazdı.

Simola’ya göre, Allegros asgari düzeyde bir bakımdan geçmiş olsa da, onları tekrar raylara oturtmak biraz zaman alacaktı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu