Güncel

Fransa genelinde 1 milyonu aşkın kişi Macron’un emeklilik reformunu protesto etti – Apsny News


Paris’te ve başka yerlerde çıkan çatışmalarda 450’den fazla kişi tutuklandı ve yaklaşık 440 polis yaralandı.

Fransa, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı şimdiye kadarki en büyük protestosunu ülke genelinde bir milyondan fazla insanın sokaklara çıkmasıyla gördü.

Toplantılar barışçıl bir şekilde başladı, ancak polis memurlara taş ve Molotof kokteyli fırlatan, barikatlar kuran ve kamu mallarına zarar veren isyancıları dağıtmak için coplar, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığından, Paris ve diğer bazı şehirlerde şiddet olayları gölgeledi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planına karşı ülke çapında dokuzuncu kez düzenlenen mitinge 1.089 milyon kişinin katıldığını söyledi. Resmi verilere göre, protestoların bir önceki günü olan 15 Mart’a göre katılım iki katına çıktı.

CGT sendikalar konfederasyonu, Perşembe günü gösterici sayısının çok daha yüksek olduğunu ve toplam 3,5 milyon olduğunu iddia etti.

Şiddet ve tutuklamalar

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Cuma sabahı yaptığı açıklamada, çoğu sokaklarda 903 ateş yakılan Paris’te olmak üzere ülke genelinde 457 kişinin tutuklandığını söyledi. Arbedede 441 polis memuru yaralandı.

Göstericiler arasında Normandiya’nın Rouen kasabasında parmağını kaybeden bir kadın da dahil olmak üzere düzinelerce yaralı olduğu bildirildi.

Darmanin Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamalarda, isyanların yol açtığı hasarın önceki günlere göre daha önemli olduğunu söyledi. Belediye binasının girişinin ateşe verildiği Bordeaux ve bir polis karakolunun hedef alındığı Lorient’teki olayları seçti.

Bakan kaostan yaklaşık 1500 kişiyi sorumlu tuttu. “Devleti yıkmak ve polis memurlarını öldürmek isteyen, genellikle aşırı soldan gelen haydutlar.” Yetkili, bu kişilerin kolluk kuvvetleri tarafından zaten tanındığını da sözlerine ekledi.

Ancak CFDT sendikasının genel sekreter yardımcısı Marylise Leon, “Bu patlayıcı durumun sorumluluğu sendikalara değil, hükümete aittir.” Huzursuzluk bir sonucudur “Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilen yalanlar ve anlaşılmaz inadı” dedi.

Bir sonraki protesto ne zaman?

Sendikalar, emeklilik reformuna karşı ülke çapında grevlerin ve mitinglerin bir sonraki – onuncu – gününün 28 Mart Salı günü yapılması çağrısında bulundular. Bu gelişme, Bordeaux’ya seyahat etmesi planlanan İngiltere Kralı III. o gün trenle

Ocak ayından bu yana ivme kazanan gelecekteki protestolar hakkında konuşan Leon, şunları iddia etti: “Bu projenin güçlü toplumsal reddi meşrudur ve ifadesi devam etmelidir.”

Emeklilik reformu

Perşembe günkü büyük katılım, Macron hükümetinin bu hafta başlarında emeklilik reform tasarısını parlamento oylaması olmadan geçirmek için yürütme ayrıcalığını kullanma kararı sonrasında geldi.

Şiddetli muhalefete ve istifa çağrılarına rağmen, cumhurbaşkanı emeklilik yaşını yıl sonuna kadar 64’e çıkarmakta ısrar ediyor. Bunu yapmamanın tüm Fransız emeklilik sisteminin çökmesine neden olacağını savunuyor.

Krizin başlamasından bu yana notları yüzde 30’un altına düşen Macron, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kısa vadeli kamuoyu yoklamaları yerine her zaman ulusun geleceğini seçeceğini söyleyerek, şunları taahhüt etti: “Bugün itibarsızlığı kabul etmem gerekiyorsa kabul ederim.”

Ancak sendikalar, reformun “haksız” ve esas olarak fiziksel olarak yorucu işlerde çalışan düşük vasıflı işçilere ve kesintiye uğramış kariyerlere sahip kadınlara zarar verir. Perşembe günkü mitinge katılanlardan biri Macron’un planının yanlış olduğunu iddia etti. “ölüm cezası” onun için.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu