Güncel

Fransa, protestolara karşı ‘aşırı güç’ kullanmakla eleştirildi – Apsny News


Avrupa Konseyi insan hakları komiseri şiddetin durması gerektiğini söyledi

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç Cuma günü yaptığı açıklamada, Fransız hükümetinin emeklilik reformunu protesto eden göstericilere karşı toplanma ve ifade özgürlüklerini ihlal ederek orantısız güç kullandığını söyledi.

Mijatoviç tarif emeklilik protestolarının koşulları şu şekildedir: “ilişkin,” onu eklemek “Bazı göstericiler tarafından ara sıra yapılan şiddet eylemleri veya bir gösteri sırasında başkaları tarafından gerçekleştirilen diğer kınanması gereken eylemler, devlet görevlilerinin aşırı güç kullanmasını haklı gösteremez.”

Polise karşı olanlar da dahil olmak üzere bazı “şiddet içeren olaylar” meydana gelse de, “barışçıl göstericileri toplanma özgürlüğü hakkından mahrum bırakmak için yeterli değil” dedi ve Fransız makamlarının barışçıl protestocuları ve gazetecileri koruma yükümlülüğü olduğunu da sözlerine ekledi. hem polis şiddetinden hem de sınırdaki göstericilerden.

“Bir devlet, özellikle düzeni yeniden sağlamak için güç kullanma yetkisine sahip olabilirken, bu tür bir kullanım ancak son çare olarak ve gereklilik ve orantılılık koşullarına sıkı sıkıya bağlı kalarak gerçekleştirilmelidir.” dedi komiser. “Şiddet, nereden gelirse gelsin, hiçbir şekilde toplumsal ve/veya siyasi bir krizi çözme aracı olarak kullanılamaz.”

Mijatoviç, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetini, Komisyonun ‘Sarı Yelekliler’ protestolarıyla ilgili 2019 tavsiyelerinin yanı sıra bu hafta başlarında Fransız insan hakları komisyonu tarafından yayınlanan tavsiyelere uymaya çağırdı.

Fransa Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu (CNCDH) Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir hafta süren protestolar sırasında polisin “su ısıtıcısı” barışçıl göstericiler ve onları sebepsiz yere kısa sürede tutukladı. 16 Mart’ta Paris’te tutuklanan 292 kişiden sadece dokuzunun herhangi bir suçla itham edilmiş olması, “Polis gözetiminin aşırı kullanımı” CNCDH, meşru protestoları soğutmanın bir yolu olarak söyledi.

Emeklilik reformuna karşı protestolar çekti bir milyondan fazla Perşembe günü Fransa genelinde insanlar. Macron, yasama meclisini devre dışı bırakarak, yürütme ayrıcalığını kullanarak emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkardı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Cuma sabahı yaklaşık 450 polis memuru ve jandarmanın yaralandığını ve isyancıların sokaklarda 900’den fazla ateş yaktığını söyledi. suçladı “aşırı sol” gruplar ve “Siyah blok” şiddet için anarşistler.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu