Güncel

Fransa protestolarının ‘kontrolden çıktığı’ söylendi – Apsny News


Polis, Başkan Macron’un emeklilik reformuna karşı çıkan bir milyondan fazla göstericiyle çatıştı

Fransız yetkililer Perşembe günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı protestoları bastırmak için mücadele etti. Bir milyondan fazla gösterici, bazı güvenlik kaynaklarının tanımladığı gibi ülke genelinde sokaklara döküldü. “ayaklanma” Paris’teki hükümete karşı.

On binlerce işçi greve gitti ve protestocular toplu taşımayı, okulları ve petrol rafinerilerini kapattı. Protestoları dağıtmaya çalışan polis, göz yaşartıcı gaz, tazyikli su, flaşör ve cop kullandı. Sosyal medyada dolaşan videolar, ağır zırhlı polislerin silahsız göstericilere saldırdığını gösteriyor.

Diğer videolar Paris sokaklarında yanan barikatları gösteriyordu. Nouvelle-Aquitaine’in bölgesel başkenti Bordeaux’daki belediye binasının girişi bir noktada ateşe verildi.

En az bir itfaiye birimi taraf değiştirerek protestoculara katıldı. Çok sayıda görgü tanığı durumu şöyle anlattı: “kontrol dışı.”

“Paris’te savaş var, gönderi paylaşacak zaman yok, kendinize iyi bakın” tweet attı bir bağımsız medya kuruluşu.

İçişleri Bakanı Garald Darmanin Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, yaklaşık 150 polis memuru ve jandarmanın yaralandığını söyledi. “kesinlikle kabul edilemez” ve saldırganlar için ağır ceza talep ediyor.
Darmanin, gazetecilere ayrıca 172 kişinin de sorgulanmak üzere gözaltına alındığını söyledi. “yağma ve kundaklama” Paris’te ve Fransız başkentinde 190 yangın çıkarıldığını, bunların 50’sinin yerel saatle 22:00 itibariyle hala yanmakta olduğunu.

İçişleri Bakanı suçladı “aşırı sol” Ve “Siyah blok” anarşistler şiddetin en kötüsü için.

Polis, bir milyondan fazla protestocunun sokaklarda olduğunu tahmin ediyor.

Halkın hoşnutsuzluğunun taşması, Başkan Macron’un gelecek yıldan itibaren emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılacağını açıklamasıyla tetiklendi. Macron, değişikliğin gerekli olduğunda ısrar etti, aksi takdirde emeklilik sistemi önümüzdeki birkaç yıl içinde iflas edecekti.

Elysee Sarayı değişikliği, Ocak ayından bu yana tartışmalı öneriyle ilgilenmeye çalışan milletvekillerine danışmadan dayattı. Protestocular, Macron’u istifaya çağırarak yanıt verdi.

Çarşamba günü televizyona çıkan Macron, tek hatasının “insanları ikna edememek” kararın esasından bahsetti, ancak geri adım atmak zorunda kalsa bile geri adım atmayacağı konusunda ısrar etti. “omuz popülerliği.”

Macron, anayasal olarak korunan bir protesto hakkı olsa da, hoşnutsuzların şiddet kullanması durumunda, “o zaman bu artık demokrasi değildir.”

Sert koronavirüs kilitlenmeleri ve yetkileri nedeniyle ağır bir şekilde eleştirilse de Macron, 2022’de kolayca yeniden seçimleri kazandı ve sonunda Marine Le Pen’i 17 puanlık bir farkla mağlup etti. İkinci tur seçimleri 1969’dan bu yana en düşük katılımı gördü.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu