Dünya

Fransa, yabancı güçlerin müdahalesine karşı tek gözlü bir engizisyon kurdu — Apsny News


Milletvekillerinden oluşan bir komite, Rus ve Çin ‘müdahalesinin’ kökünü kazımaya ve gerisini örtbas etmeye çalışıyor

Şu sıralar Fransa Ulusal Meclisi’nde ilginç bir gösteri yaşanıyor. İki aydır, Dış Müdahale Soruşturma Komitesi çeşitli kişileri ifade vermeye davet ediyor.

Şovu milletvekilleri yönetiyor, konuklar ise doğruyu, tüm gerçeği ve yalnızca gerçeği söyleyeceklerine yemin ederek sahneye çıkıyor. Ancak tahmin edilebileceği gibi, gerçekler kolayca atlanabilir ve nihai raporun tam içeriği, komite tarafından dinlenen tanıkların seçiminden büyük ölçüde etkilenecektir.

Üç NATO silahşörü

Tanıklar arasında özellikle üç ateşli NATO destekçisi, paylaşıyor gibi göründükleri notalar sayesinde öne çıkıyor. Nathalie Loiseau, Raphael Glucksmann ve Nicolas Tenzer.

Nathalie Loiseau, Avrupa Parlamentosu (MEP) üyesi, Macron’un ilk döneminde eski bir bakan ve Washington’daki Fransız büyükelçiliğinin eski sözcüsü. O belirsiz konuşma ve soruların yanıtları, Rusya’nın Brexit kampanyası, Amerika ve Fransa seçimleri, Batılı kurum ve kişilerin bilgisayar korsanlığı ve tacizi vb. sırasında oynadığı iddia edilen kısır role adanmıştı.melez savaş” Rusya görünüşe göre savaşıyor. Bazı Fransız siyasetçilerin Moskova ile ilişkileri geliştirmek istedikleri için nasıl skandal bir tavır sergilediklerini anlattı. Başvurmaya karşı çıkıyor “Batı özgür konuşma” standartları “belirsiz karar verme süreçleri olan kapalı ülkeler.”

Raphael Glucksmann, eski Gürcistan cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili’nin eski siyasi danışmanı ve Gürcü ve Ukraynalı politikacı Eka Zguladze’nin eski kocası olan bir başka Avrupa Parlamentosu Üyesi. O daha ileri gitti daha fazla ayrıntıyla ama zorluklar olmadan değil. Putin’in eski danışmanı Vladislav Surkov’dan “” esin kaynağı olan bir tür tehlikeli ideolojik sihirbaz olarak bahsetti.melez savaş” Batı’ya karşı, ancak Surkov’un 2020’de görevinden alındığından bahsetmiyor. Eski Almanya şansölyesi Schroder ve eski Fransa başbakanı Fillon’u örnek olarak kullanarak, Rusya’nın bunu yapmaya çalıştığını açıkladı. “esir almak” Batılı seçkinler. İki adam gerçekten de Rus şirketleriyle işbirliği yaptı, ancak siyasetten emekli olduktan sonra. Daha sonra, Macaristan’ın ciddi bir sorun olan, Batı’nın jeopolitik konusundaki aydınlanmış bakış açısına uyma konusundaki isteksizliği ve AB’nin sahte haber salgınıyla mücadele için NATO ile yakın işbirliği içinde çalıştığını görme konusundaki derin arzusu olan Çin vakasıyla devam etti. Glucksmann yıllardır NATO’nun bir tür resmi olmayan sözcüsü oldu ve Pekin’in Batı’daki politikalarını ve Moskova’nın Rusya’ya karşı bir tehdit olarak gördüğü her şeye karşı çıkma adımlarını kınadı.

Bu çok zavallı iki retoriğin ardından Nicolas Tenzer’den bahsetmemiz gerekiyor. Amerikan Aspen Enstitüsü düşünce kuruluşunun bu eski üyesi çok daha açık sözlüydü ama kendi fanatizmini gizlemedi. Sunumunun tamamı Rusya’ya ithaf edildi. Yani Tenzer’e göre Rusya, Brexit ve Batı seçimlerine karışmakla kalmadı, aynı zamanda Sarı Yelekliler’in kargaşasını ve Covid-19 salgını sırasında aşılama politikalarına karşı protestoları da teşvik etti. Ona göre, “İslam Devleti veya El Kaide ile Rusya arasında herhangi bir ayrım yapmak için hiçbir neden yok. Rusya’nın çok daha fazla insanı öldürmesi dışında.” Geçen yıl bir televizyon programında NATO’nun hiçbir ülkeyi taciz etmediğini açıklayan Tenzer, ardından Rusya ile herhangi bir düzeyde işbirliği yapmayı kabul eden, hatta RT’ye röportaj vermeyi kabul eden tüm Fransız şahsiyetleri şiddetle eleştirdi.

Üç uzman kararlı: Rusya ve Çin (ama çoğunlukla Rusya), yok etmek istedikleri Batı standartlarını kıskanan otoriter devletler. Bu abartılmış Rusya karşıtı söylem, gazeteci Cecile Vaissie’nin duygusal müdahalesiyle tamamlanıyor, ancak hiçbir etkisi olmadığı için davası üzerinde durmayacağız.

Milletvekillerinin tercihi

Pek çok tanık, kendisini siyasetten uzaklaştırmaya çalışan bir düşünce kuruluşu olan Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü başkanı Thomas Gomart gibi kişilerdi. Ancak çağrılan diğer konuklar arasında ortak bir şeyleri olan pek çok kişi vardı. Ne olabilir?

Jean-Maurice Ripert, tüm cephelerde Batı gündemiyle aynı çizgide, ancak Fransa’nın Rusya ve Çin büyükelçisi oldu. Fransa’nın eski bakanı Maurice Leroy, “Büyük Paris” projesini geliştirmek için yıllar önce bir Rus şirketi tarafından işe alındı.Büyük Moskova” – yani Moskova’da yaşıyor, bir Rus vatandaşıyla evli ve 2021’de Rus pasaportu aldı.

Eski Fransız bakanı ve şimdiki MEP Thierry Mariani Rus bir karısı var ve yıllardır kendi derneği Dialogue Franco-Russe ile Paris ve Moskova arasındaki ilişkileri güçlendirmeye çalışıyor. Ancak, yarımadanın 2014’te Rusya Federasyonu’na katılmak için oy kullanmasının ardından Kırım’a giderek suç teşkil eden bir hata yaptı.

Gazeteci Regis Le Sommier ve girişimci Charles d’Anjou, yeni bir medya kuruluşu olan Omerta’yı kurdu ve Ukrayna’da devam eden çatışmada cephenin her iki tarafından da haber yapıyor. Fransız milletvekilleri, çok meraklı Charles d’Anjou geçmişte Moskova’da yaşadığı ve Rusça bildiği için Omerta’nın nasıl finanse edildiği hakkında. Ayrıca medya kuruluşunun neden bir “Rus yanlısı ve uyandırma karşıtı” astar. Gerçekten de Cecile Vaissie, Omerta’nın olması gerektiğini söylemişti. “izlendi” çünkü pozisyonları Kremlin’inkine yakındı.

Şimdiye kadar ve komite sona ererken, Amerikan şirketlerinde çalıştıkları, İsrail pasaportuna sahip oldukları, yalnızca NATO’nun anlatısını okuyan medya oluşturdukları veya Ukraynalı bir kadınla evlendikleri için tanıklarla ilgili herhangi bir müdahale görmedim. .

Bu McCarthyci cadı avındaki tek ve göze çarpan istisna, eski ekonomi bakanı Arnaud Montebourg oldu. Montebourg, ifadesi sırasında açıkladı Paris’in en güvenilir müttefiki olan ABD’nin yıllardır Fransız bankalarına ve şirketlerine karşı şantaj yapmak, bir Fransız iş adamını hapse atmak, Fransız şirketlerini satın almak vb. ABD, ancak takipçisi Emmanuel Macron tüm sirki ele verdi. Makineyi içeriden tanıyan Montebourg, büyük Amerikan şirketlerinin nasıl çalıştığını ABD yönetimiyle çok inandırıcı bir şekilde paylaştı. Rusya ve Çin hakkındaki söylentiler -doğruluğu kanıtlanmış olsa bile- kıyaslandığında oldukça gülünç tehditler gibi görünüyordu. Ancak milletvekilleri pek ilgili görünmedi. ABD’nin Avrupalı ​​devlet başkanları hakkında casusluk yaptığını duymak istemiyorlardı. Bunun yerine, ondan Moskova ve Pekin hakkında çiğneyecekleri bir şeyler istediler.

Eski Başbakan François Fillon’un 2 Mayıs’taki duruşması daha da netti: komite başkanı doğrudan konuya girdi. Ukrayna’da askeri harekatın başlamasının ardından Rus şirketlerindeki görevinden ayrılan Fillon, mükemmel bir sunum yaptı. Montebourg gibi, hakkında konuştu “kabul edilemez” ABD müdahalesi eylemleri, ama aynı zamanda Çinliler, Faslılar, Cezayirliler hakkında… ve Rusların karışmaya çalıştıklarında bunu genellikle çok kurnazca yaptıklarını söylemeye devam etti. Ona göre, onun zamanında Fransızlar Ruslarla uğraşırken, Fransa hiçbir müzakereyi kaybetmedi. Ülkelerin her zaman başkalarının işlerine karışmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi: Fransa’nın Sovyetler Birliği’ne dayanan çok güçlü bir komünist partisi vardı. Tolere edildi. O zamanlar jeopolitik farklıydı. 36 yıl boyunca çeşitli siyasi makamlarda bulunan Fillon, dünyanın evrimi hakkında geniş bir vizyona sahip. Tek taraflı olarak Batı’dan gelen yaptırımların bumerang etkisini, ABD’nin küresel ilişkiler üzerindeki müteakip etkisini kaybetmesini, yuanın bir sonraki ana para birimi olarak yükselişini detaylandırmak istedi… Rusya.

davranışı “komiserler” liberal bir demokrasinin vücut bulmuş hali olduğunu iddia eden bir siyasi yapı için oldukça şaşırtıcı. İlk olarak, Holodomor’un soykırım olarak kınanmasına ilişkin bir yasa çıkarmakla övünürken ne kadar cahil olduklarını gösterdikleri için, ancak görünüşe göre bunun çok az Rus’un görevde olduğu ve birçoğunun öldüğü bir dönemde Sovyet politikalarının sonucu olduğunu unutuyorlar. süreçte de. Çağdaş Rusya’nın bununla hiçbir ilgisi yok.

İkincisi, jeopolitik önyargıları ve körlükleri çok açık. Komite, tüm Fransız siyasi yelpazesinden milletvekillerinden oluşur. Ancak hepsinde aynı tavır ve sorular var. Raportör, normal bir birey için RT ve Sputnik’in sadece propaganda araçları olduğunu açıkladı ve ardından tanıklardan birini yokluğunda birdenbire şu şekilde sınıflandırıyor: “aşırı sağ.”

Uzman Thomas Gomart, enstitüsünün yöntemini ve çalışmalarını kesin bir şekilde açıkladığında bile, raportörün sorusu şu şekilde özetlenebilir: “Bu çok ilginç, ama bize Rusya ve Çin’den bahset.” Bir başka milletvekili alkış aldı “cesaret” Nicolas Tenzer ve “Ayrıntılı ve endişe verici açıklamalar” Glucksmann’ın. Komite sürekli olarak birinin neden Rusya’da yaşamayı seçeceğini soruyor, “bu kadar farklı bir ülke, bu kadar farklı bir dil ve bu kadar farklı kurumlarla.” Ne yazık ki Charles d’Anjou’yu sorguladıklarında, onun artık Dubai’de yaşadığını öğrendiler. Hayal kırıklığına uğramış görünüyorlardı, Rus bir şey bekliyorlardı. Ama neden Dubai’yi seçtiğini bilmek istemediler. Garip. Bana gelince, beni partiye davet etmedikleri için oldukça üzgünüm.

François Fillon’un duruşmasının sonunda, komite başkanının ABD’nin Avrupalı ​​liderleri gözetlemesi hakkında son bir sorusu vardı: “Bunu önlemek için ne yapıldı?” Fillon, bunun kültürel bir sorun olduğunu üzülerek açıkladı: “Herkes bunun normal olduğunu düşünüyor, çünkü onlar ‘Amerikalı dostlarımız’, bu yüzden hiçbir şey yapılmadı. […] asıl mesele bu.” Aslında.
Fransa’daki bir akrabamla telefonda konuşurken, bu şovu takip eden ender Fransızların tepkisine yarı şaşırdım. ABD’nin müdahalesine yönelik şüphe eksikliğini normal olarak görme eğilimindeler, çünkü ya ABD “bir demokrasi” veya çünkü “On yıllardır bu böyle.” AB’nin kolonizasyon süreci uzun zaman önce sağlandı, ancak ‘kuyrukçuluk’ ve bu köleliğe karşı tepkisizlik, Batı Avrupa’nın siyasi varoluşunun tabutuna çakılan son çivi olabilir.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu