Güncel

Fransa yeni protestolara hazırlanıyor – Apsny News


Hükümet ile sendikalar arasındaki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yeni gösteriler ilan edildi

Fransız sendikaları, tartışmalı bir emeklilik reform tasarısı üzerinde hükümetle yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Perşembe günü protestolara rekor katılım çağrısında bulundu. Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümetinin parlamentoda oylama yapmadan emeklilik yaşını yükseltmesinden bu yana protestolar ve isyanlarla çalkalanıyor.

Sendika temsilcileri Çarşamba günü Başbakan Elisabeth Borne ile bir araya gelerek, Borne çoğu işçi için emeklilik yaşını 64’ten 62’ye getirme fikrini kabul etmeyi reddederse, işi bırakacakları konusunda önceden uyarıda bulundu. ertesi gün grevler ve kitlesel gösteriler için.

“Başbakan’a tek demokratik sonucun metnin geri çekilmesi olabileceğini bir kez daha söyledik” CFTC birliğine başkanlık eden Cyril Chabanier gazetecilere verdiği demeçte. “Başbakan, metni korumak istediğini söyledi, bu ciddi bir karar.”

“Bu gereksiz toplantıya son vermeye karar verdik” CGT sendikasının lideri Sophie Binet ekledi. “Başbakan bizi sokaklara geri göndermeyi seçti.”

Borne, söz konusu metni geçen ay geçirerek, emeklilik reform yasasını meclis oylaması olmadan yasalaştırmak için özel anayasal yetkilere başvurdu. Emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmak uzun zamandır Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir projesiydi. “adil ve sorumlu” Fransa’nın sosyal güvenlik sistemini ayakta tutmanın bir yolu.

Tasarının kabulü, ani bir gösteri ve isyan dalgasını tetikledi. en büyük protesto ülke genelinde bir milyondan fazla insanı sokaklara döküyor. Paris ve diğer bazı şehirlerdeki yürüyüşler, siyah giyimli isyancıların ateş yakması, vitrinleri kırması ve polise taş fırlatmasıyla şiddete dönüştü.

Sendika başkanları Perşembe günü de benzer bir katılım çağrısında bulundu. “Hükümet bu reformu geri çekmekten başka çıkış yolu olmadığını anlayana kadar seferberliğe sonuna kadar devam etmeliyiz” Binet, AFP haber ajansına söyledi. Bu reform yürürlükten kaldırılana kadar başka bir şeye geçemeyiz.”

Tasarı şu anda Fransa’nın Anayasa Konseyi tarafından inceleniyor ve önümüzdeki hafta yasaya uygunluğu hakkında bir karar verilecek. Konsey metnin bazı kısımlarını iptal edebilir veya değiştirebilirken, nadiren tüm faturaları atar.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu