Güncel

Fransız hükümeti gensoru oylamasından sağ çıktı — Apsny News


Son derece popüler olmayan bir emeklilik reform planını rayından çıkarmayı amaçlayan bir çift girişim, Ulusal Meclis’te yenilgiye uğratıldı

Fransa Ulusal Meclisi’ndeki milletvekilleri Pazartesi günü iki gensoru önergesini bastırarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un popüler olmayan emeklilik reformlarının yasalaşmasının önünü açtı.

Siyasi Sol’dan geniş destek alan merkezci bir koalisyon tarafından sunulan ilk önerge, hükümetin sansürlenmesi lehine net 278 oyla, gerekli 287’nin sadece dokuzu eksikti. Sağcı Ulusal Birleşme partisi tarafından sunulan ikinci bir önerge yalnızca 94 oy aldı. oylar.

Çoğunluktaki Cumhuriyetçiler partisinin lideri Olivier Marleix, kendi hizbini hükümeti desteklemeye adadı ve kendi deyimiyle bunu kabul etti. “Emeklilik sistemimizi kurtarmak ve emeklilerin satın alma gücünü korumak için bir reform ihtiyacı” bir avuç parti üyesi ilk gensoru önergesini desteklemek için taraf değiştirse bile. Partinin başkan yardımcısı Agnes Evren, daha önce sadece beş Cumhuriyetçi milletvekilinin Macron’un reformlarına karşı oy kullanacağına dair söz vermişti ki bu, emeklilik paketini engellemek için gerekli olan 30 milletvekilinden çok farklı. Birkaç milletvekili, Pazartesi günkü önergelerde oylarını etkilemek isteyen seçmenlerden ölüm tehditleri aldıklarını iddia etmek için hafta sonu öne çıktı.

Her iki girişim de Cuma günü, Macron hükümetinin Fransız seçmeninin üçte ikisinin karşı çıktığı popüler olmayan emeklilik reformlarını zorlamak için Ulusal Meclis’teki bir oylamayı atlaması sonrasında başlatıldı. Paket, emeklilik yaşını 2030 yılına kadar 62’den 64’e yükseltecek ve bir işçinin emekli olduktan sonra tam emekli maaşı alabilmesi için gereken çalışma süresini 43 yıla çıkaracak.

Reformlar geçen hafta Senato’dan geçerken Macron ısrar etti “çok fazla belirsizlik” alt mecliste meseleyi şansa bırakmak için destekleriyle ilgili olarak ve sendika liderleri tarafından kınanan bir hareket olan oylamayı atlatmak için anayasal bir boşluk açtılar. “Demokrasinin tamamen reddi” Bunu, ülke çapındaki şehirlerde birkaç gün süren şiddetli gösteriler ve isyanlar izledi ve bir yandan da bir yamalı grev ilan edildi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu