Güncel

Fransız polisi protestocuları taciz etti – insan hakları örgütü — Apsny News


CNCDH, göstericiler ve gazetecilerin keyfi olarak tutuklandığını ve aşırı taktiklere tabi tutulduğunu söylüyor

Fransa’nın ulusal insan hakları komisyonu, polisin son zamanlarda meydana gelen hükümet karşıtı gösteri dalgasını ele almasını kınadı. Örgüt, barışçıl protestocuların “tuzaklar” ve Başkan Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını yükseltme kararına karşı yapılan mitingler sırasında ani bir şekilde tutuklandı.

Fransa Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu (CNCDH) Perşembe günü yaptığı açıklamada, 16 Mart’ta Paris’te tutuklanan 292 protestocudan sadece dokuzunun yargılandığını söyledi. Bu gösteriyor ki “Polis gözetiminin aşırı kullanımı” Örgüt, meşru protestoyu bastırmak için iddiada bulundu.

Ertesi gün bir protestoda iki gazeteci tutuklandı. CNCDH, gazetecilerin polisin dağılma emirlerine uymak zorunda olmadığına dikkat çekti.

Ayrıca örgüt, polisin “tuzak” 2020 polis reform yasa tasarısını ihlal ederek büyük gösterici gruplarını kıstırma taktikleri. Bu taktikler, masum protestocuların çevik kuvvet tarafından saatlerce yerinde tutulmasıyla sonuçlanabilir ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yalnızca “Kişilere veya mülke ciddi zarar verme konusunda gerçek bir risk.”

Artan polis baskısı, hükümetin şu anda karşı karşıya olduğu siyasi ve sosyal sorunlara uygun yanıt olamaz” dedi. CNCDH raporu belirtti. “Fransa’nın uluslararası sahnedeki güvenilirliği buna bağlı.”

Macron hükümeti yürütme imtiyazını kullanarak bir emeklilik reform yasasını 16 Mart’ta meclis oylaması olmadan geçirdi. Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran yasa tasarısı zaten sendikalar ve muhalefet partileri tarafından kınanmıştı ve yasa tasarısı ülke çapında onaylandı. protestolar ve isyanlar.

Perşembe günü bir milyondan fazla insan sokaklara döküldü, Paris’teki mitingler isyancıların polis memurlarına taş ve molotof kokteyli atmasıyla şiddete dönüştü. Polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla karşılık verdi ve çoğu başkentte olmak üzere ülke çapında 450’den fazla kişi tutuklandı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Cuma sabahı yaptığı açıklamada, göstericilerin sokaklarda 900’den fazla ateş yaktığını ve 441 polis memurunun yaralandığını söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu