Dünya

‘Gelişmiş deniz kuvvetleri’ Kuzey Akım’ı bombaladı – Danimarka donanması gazisi – Apsny News


Eski bir dalgıç Bloomberg’e, failin gelişmiş su altı insansız hava araçlarına erişimi olduğunu söyledi.

Kuzey Akım boru hatlarını her kim sabote ettiyse, muhtemelen Danimarka’nın en hızlı hareket eden sualtı insansız hava araçlarına erişimi vardı. “deneyimli dalgıçlar” Perşembe günü Bloomberg’e söyledi. NATO kuvvetleri, patlamalar öncesinde bu insansız sualtı araçlarıyla patlama alanının yakınında eğitim aldı.

dalgıç söz konusu O “Kesin koordinatlar veya izleme teknolojisi olmadan boru hatlarını bulmak, ardından patlayıcıları taşımak ve yerleştirmek, dalgıç sabotajcıları zorlardı.” gazetenin tabiriyle.

“Dalgıç, güvenli bir çıkış da dahil olmak üzere operasyonun tek bir dalgıcın birkaç saat süreceğini tahmin ediyor. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin, gelişmiş deniz kuvvetleri tarafından kullanılanlar gibi hızlı hareket eden otonom bir sualtı aracına erişimi olduğunu tahmin ediyor.” rapor şunu ekleyerek devam etti: “Saatlerce nispeten durağan kalan bir yüzey gemisi…istenmeyen dikkatleri üzerine çekerdi.”

Danimarka donanması dalgıcın hipotezini sağlam olarak nitelendirirken, ülkenin istihbarat teşkilatı, savunma bakanlığı ve dışişleri bakanlığı herhangi bir yorumda bulunmadı.

Rus doğal gazını doğrudan Almanya’ya ulaştırmak için inşa edilen Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatları, Danimarka ve İsveç’in ekonomik bölgeleri içindeki Danimarka’nın Bornholm adası açıklarında bir dizi su altı patlamasının ardından 26 Eylül’de aniden basınç kaybetti. Danimarka, olayları bağımsız olarak araştıran beş ülkeden biri, ancak herhangi bir sonuç paylaşmadı.

Dalgıcın hipotezi çürütüyor gibi görünüyor teori – New York Times ve Washington Post’ta ABD ve Alman casusları tarafından ilan edildi – bu bir “Ukrayna yanlısı grup” patlayıcıları patlama alanına taşımak için kiralık bir yat kullandı. Her iki gazetenin de alıntı yaptığı istihbarat yetkilileri, sözde grubun emrinde su altı insansız hava araçlarına sahip olduğundan hiç bahsetmedi.

Ancak NATO ordularının bu insansız denizaltılara erişimi var. Geçen Haziran ayındaki BALTOPS tatbikatları sırasında, ABD donanmasının Altıncı Filosu su altı ile eğitim aldı. “mayın avcılığı” Bir NATO’ya göre, Bornholm kıyılarında on gün boyunca insansız hava araçları ifade. Ukrayna hükümeti de İngiltere’den bu İHA’lardan altısını teslim aldı ve Altıncı Filo eğitimli Kiev güçleri onları çalıştırırken, geçen yaz Ukraynalı operatörlerin Bornholm yakınlarında olduğuna dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadı.

göre bir rapor Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’in yazdığına göre, ABD donanması dalgıçları Norveçli muadillerinin de yardımıyla patlayıcıları yerleştirmek için BALTOPS tatbikatlarını siper olarak kullandılar. ile kaynak gösterme “operasyonel planlamanın doğrudan bilgisi” Hersh, sabotaj görevinin Başkan Joe Biden’ın doğrudan emriyle CIA tarafından planlandığını söyledi.

Çok sayıda ABD’li yetkili, Hersh’in olayları anlattığını yalanladı ve eski bir CIA ajanı Bloomberg’e, kendi görüşüne göre, planlamaya dahil olan birinin devreye girip şunları söyleyeceğini söyledi: “Bu şimdiye kadar duyduğum en aptalca şey.” Ancak Hersh, Dışişleri Bakanlığı ve CIA yetkililerinin planı kabul etmesiyle tam olarak bu senaryonun gerçekleştiğini yazdı. “aptal” – ancak şüpheciler reddedildi ve patlayıcılarla tahrip edilen boru hatları, yerleştirildikten üç ay sonra uzaktan tetiklendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen ay yaptığı açıklamada, “tamamen katılıyor” Hersh’in vardığı sonuçlarla, sabotajın suçunu “ABD istihbaratı.” Kremlin yalanladı “Ukrayna yanlısı grup” teori, buna denir “koordineli bir medya aldatmaca kampanyası.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu