Teknoloji

General Motors, Apple ve Google’ı reddetti


General Motors, Apple ve Google'ı reddetti

Modern otomobillerde yazılımların rolü her geçen gün artıyor. Akıllı telefonlar ve araçlar arasında iş birliğinin önemi de yükseliyor. Birçok otomobil üreticisi Android Auto, Apple Car Play gibi yazılımlara yönelirken General Motors, elektrikli otomobillerde her iki firmanın yazılımını da kullanmayacağını açıkladı. Firma kendi yazılımını hazırlayacak.

Kendi modellerini mümkün olduğu kadar çekici bir şekilde piyasaya sürmek isteyen otomotiv sektörü özellikle yazılım konusunda genellikle Google ya da Apple’a mahkûm kalıyor.

Birkaç gün önce Volskwagen en az 15 yıl için Android Auto kullanacağını duyurmuştu. Alman firması Google’a güvenirken Amerikan firması General Motors ise farklı bir karar aldı.

Ne Android Auto ne de Apple CarPlay kullanmayacağını duyuran GM, bünyesindeki Chevrolet ve Cadillac gibi markalar için kendi otomobil yazılımını geliştirmek istiyor.

Kimilerine göre General Motors bu kararıyla büyük bir kumar oynuyor. Ancak firma kendi yazılımına sahip olmanın avantajını kullanmak istiyor.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu