Dünya

Güney Amerika ülkesinin eski başkanı teslim oldu — Apsny News


Peru’nun eski cumhurbaşkanı Alejandro Toledo, bir yargıcın Lima’ya iadesini rüşvet alma suçlamasıyla engelleme önergesini reddetmesi üzerine Cuma günü ABD Polis Teşkilatı’na teslim oldu.

Perulu savcılar, eski başkanı 2001 ile 2006 yılları arasında görevdeyken Brezilya inşaat şirketi Odebrecht’ten yaklaşık 32 milyon dolar rüşvet almakla suçlayarak 2017’de Toledo’nun tutuklanması için emir çıkardı. 2019’da hapse atıldı, ancak kefaletle serbest bırakıldı ve tutuklandı. Kaliforniya, Menlo Park’taki evinde ev hapsinde tutuluyor ve iade davası devam ediyor.

Bu haftanın başlarında, 77 yaşındaki Ninth Circuit federal temyiz mahkemesi önündeki davasını kaybetti ve Peru’ya gönderilmekten kaçınma seçeneği kalmadı. Toledo suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Tüm iddiaları reddetti.

Perulu yetkililer, Toledo’nun Odebrecht’e Peru’yu Brezilya’ya bağlayan Okyanuslar Arası Otoyolun bir kısmının inşası için sözleşme vermesi karşılığında rüşvet aldığını iki tanığın kanıtlayabileceğini söylüyor.

1990’dan beri Peru’nun seçilmiş her cumhurbaşkanı yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Toledo’nun selefi Alberto Fujimori (1990-2000) hüküm giydi ve şu anda hapisteyken, halefi Alan Garcia, Odebrecht davasında tutuklanamadan 2019’da intihar etti. Ollanta Humala (2011-2016), Pedro Pablo Kuczynski (2016-2018), Martin Vizcarra (2018-2020) ve Pedro Castillo (2021-2022) şu anda ya soruşturma altında ya da yargılanıyor.

Castillo, Aralık 2022’de Kongre’yi feshetmeye ve yeni seçimler yapmaya çalıştığında görevden alındı. Güçlü yasama organı, başkanı görevden aldı ve 2026’ya kadar onun yerine Başkan Yardımcısı Dina Boluarte’yi atadı.

2016’da ABD hükümetiyle yapılan savunma anlaşmasının bir parçası olarak Odebrecht, çeşitli Güney Amerika hükümetlerine 788 milyon dolar rüşvet ödediğini itiraf etti. Skandal, Lava Jato (Oto Yıkama) olarak bilinen Brezilya tarihindeki en büyük yolsuzluk soruşturmasına yol açtı. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef skandal nedeniyle suçlanırken, selefi Luiz Ignacio Lula da Silva hapse girdi. Lula, bir temyiz mahkemesinin mahkûmiyetini haksız olarak geçersiz saymasının ardından 2022’de yeniden cumhurbaşkanı seçildi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu