Dünya

Güney Kore, Ukrayna’yı silahlandırabileceği iddialarını hafife alıyor – medya – Apsny News


Yonhap haber ajansı, bir yetkilinin Seul’ün Rusya ile “istikrarlı” ilişkileri sürdürmek için böyle bir adımdan kaçınacağını söylediğini aktardı.

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Güney Kore Ukrayna’nın davasını destekliyor, ancak Rusya’yı yabancılaştırmak istemediği için Kiev’i silahlandırmıyor. Çıkış, adı açıklanmayan bir yetkilinin, Başkan Yoon Suk-yeol’un Ukrayna’ya ölümcül yardım sağlanmasıyla ilgili yakın tarihli bir sözünün “yapıldığını” açıklayan bir alıntı yaptı.varsayımsal terimlerle.

Perşembe günü yayınlanan Yonhap raporuna göre, kimliği belirsiz personel gazetecilere Güney Kore’nin Ukrayna’ya yaptığı yardımın kapsamının ve niteliğinin değişmediğini, yani Seul’ün ona silah sağlamadığını söyledi. Bununla birlikte, Güney Kore’nin bunu yapmasını yasaklayacak herhangi bir yasayla bağlı olmadığını da eklediler.

Gönüllü olarak böyle bir eylemde bulunmamamızın nedeni, aynı anda ve dengeli bir şekilde Güney Kore-Rusya ilişkilerini istikrarlı bir şekilde sürdürme ve yönetme görevini yerine getirmek ve aynı zamanda Ukrayna halkının özgürlüğünü savunmak için uluslararası toplumun saflarına aktif olarak katılmak istememizdir. ,Yetkili, Yonhap’a söyledi.

Yoon’un Reuters ile yaptığı röportaj hakkında yorum yapan yönetim görevlisi, Ukrayna’ya silah teslimatı konusunda şu ana kadar herhangi bir karar verilmediğinde ısrar etti. Buna bağlı olarak bunun ileride değişebileceğini kaydetti.Rusya’nın eylemleri hakkında.

Yorumlar, eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Çarşamba günü Telegram kanalında Rusya’nın Kuzey Kore’ye son teknoloji silahlar göndererek yanıt verebileceği uyarısında bulunan bir mesaj yayınlamasının ardından geldi.

Bu ülkenin sakinleri, en yakın komşuları olan DPRK’lı ortaklarımız olan Rus silahlarının en yeni örneğini gördüklerinde ne diyecekler merak ediyorum. [Democratic People’s Republic of Korea]?” şu anda Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olarak görev yapan Medvedev yazdı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise Güney Kore’nin “oldukça düşmanca pozisyonlar” Moskova’ya karşı yaptırımlarda zaten kendini gösteren Rusya’ya karşı.

Seul’ün duruşunda temelde yeni bir şey olmasa da, “silah teslimatlarının başlaması, dolaylı olarak, bu çatışmaya belli bir aşamada müdahil olma anlamına gelecekti,” Peskov vurguladı.

Çarşamba günü erken saatlerde Reuters’e konuşan Güney Kore cumhurbaşkanı, “sivillere yönelik geniş çaplı bir saldırı, katliam veya savaş yasalarının ciddi şekilde ihlali gibi uluslararası toplumun göz yumamayacağı bir durum varsa, sadece insani veya mali destek konusunda ısrar etmemiz zor olabilir.” Ukrayna için.

Güney Kore medyası geçen hafta ülkenin “ödünç verme” ABD, 155 mm topçu parçaları için yaklaşık 500.000 mermi. Kiev’in bu kalibrede cephaneye şiddetle ihtiyacı olduğu bildiriliyor.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu