Güncel

Hatay’dan İstanbul’a, tüm vatandaşlarıma sesleniyorum…Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay İskenderun’da Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni’ne katılıyor. 

Erdoğan’ın açıklamaları: 

Ülke ve millet olarak 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden 50 binin üzerinde insanımız ile yaşadığımız ağır yıkımın acısı yüreklerimizde. Kaybımız öylesine büyük, acımız öylesine derin ki anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor. Vefat eden kardeşlerimizin aziz hatıraları yüreklerimizde ebediyen yaşayacaktır. Bize düşen asıl görev, can kaybı yaşanan 11 ilimizi ve özellikle en büyük yıkıma ve acıya maruz kalan Hatay’ı bir an önce ayağa kaldırmaktır. Ancak bu şekilde insanlarımızın geleceklerine güvenle bakmalarını sağlayabiliriz. Attığımız her adımı bu gaye ile planlıyor ve yürütüyoruz. Kalıcı konutların inşasının başlandığı bir döneme girdik. 125 bini AFAD tarafından olmak üzere 156 bin çadır dağıtılmış veya kurulmuştur. AFAD tarafından 22 bin ve bağış olarak da 14 bin olmak üzere toplam 36 bin konteynerin altyapısı, kurulumu, nakli sürmektedir. Bu sayı mevcut başvuruyu fazlasıyla karşılayacak seviyededir. 

Kalıcı konutlarla ilgili hazırlıkları inşaat safhasına getirdik. Birileri bize kadim şehirlerimizin ihyası konusunda acele ettiğimizi ileri sürüyor. Gerekçelerin ilmi ve teknik geçerliliğinin olmadığını Van’da, Elazığ ve Malatya depremlerindeki çalışmalarda gördük. Milyonlarca vatandaşımızın kimsenin keyfini bekleyecek vakti de sabrı da dermanı da yoktur. Bir yılda 319 bin konut yaparak, altyapısı ile işyerleri ile sosyal ve kültürel birimleri ile şehirlerimizi ayağa kaldırma sözü verdik. Seçimleri 14 Mayıs’ta yapma kararımızın gerisinde de aynı anlayış vardır. Çalışmalar seçim atmosferinden etkilenmesin, bu iş bir an önce ülkenin gündeminden çıksın istedik. 

Ülkemizin Türkiye Yüzyılı olarak ifade ettiğimiz hedeflerine ulaşabilmesinin birinci şartı deprem yaralarını sarmaktır. Hatay yaralıyken kalan 80 vilayetimiz sağlıklı olamaz. Deprem şehirlerimizin tamamı için aynı durum geçerlidir. Hızla yürüttüğümüz geçici barınma merkezlerinin kurulumu, yardım faaliyetleri, kalıcı konutların inşası programlarında herhangi bir kesintiye, gecikmeye izin veremeyiz. Zihnimiz de gönlümüz de hep sizlerle birlikte. Ramazan ayını da depremzede kardeşlerimizle geçiriyoruz. Diğer şehirlerimize de gideceğiz. 

“ANA MUHALEFETİN 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURALARA UĞRADI MI?”

Kimi deprem turistleri sadece fotoğraf çektirmek, görüntü vermek için arada bir buralara uğrayabilir. O arada yalan yanlış laflar da edebilirler. Siz onlara aldanmayın. Keşke bunun yerine ellerindeki imkanları, geçici barınma merkezleri kurarak kullanabilseler de insanlarımızın gönüllerini alabilseler. O da olur inşallah. Ana muhalefetin 10’u aşkın, 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede bu belediyeler? Bu belediyeler buralara uğradı mı? Biz sorumluluğumuzun gereğini, kendimize yakışanı yaparak deprem şehirlerimizi 1 yılda ayağa kaldırma sözümüzü tutmaya bakacağız. 

O salgının olduğu dönemde İstanbul’da dev Çam Sakura Hastanesini bitirdik. 3 ay gibi bir zamanda bir taraftan İstanbul Havalimanı’nda bir taraftan Anadolu Yakası’nda iki hastaneyi 1006 odalı olarak bitirdik ve halkımızın hizmetine sunduk. Bugün devlet hastanelerimizin temellerini atıyoruz. Antakya Devlet Hastanemizi 10 Mayıs’ta hizmete aşıyoruz. Bugüne kadar milletimize asla mahcup olmadık. Meydanlarda bol keseden atıp göreve gelince unutanlardan da olmadık. Bu sözlerimizin de gereğini yerine getireceğiz. Geçici barınma merkezlerinin kurulumunu da sürdürüyoruz. Mayıs ayına kadar amacımız bölge genelinde 100 bin konteyneri faaliyete geçirmek. Tarih boyunca nice badireleri atlatmış, pek çok kez yıkılıp yeniden ayağa kalkmış Hatay’a teslim olmak yakışmaz. Yıkılan her şey daha iyisiyle yeniden yapacağız. Canlarımızın dışında kaybettiğimiz her şeyi tekrar kazanacağız. 

“BU MİLLETİ TEK BAŞINA DEPREM Mİ ESİR EDECEK?”

Bu millet nice sokak olaylarını, nice terör saldırılarını, nice küresel dayatmalarını göğüsleyerek bugünlere geldi. Bu milleti tek başına deprem mi esir edecek? Asla. Ülkemizin geçmişinde kötü yapılaşmadan, plansız şehirleşmeden kaynaklı sıkıntıların faturasını depremde yıkılan binalarımızla maalesef ödedik. Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz. 

“HATAY’DAN İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM VATANDAŞLARIMA SESLENİYORUM…”

TOKİ vasıtasıyla ülkemizde 20 yıldır yaptığımız konut sistemi rüştünü ispat etmiştir. Artık yeni yapı stokunu asla bu standartların altına düşürmeyeceğiz. Hatay’dan İstanbul başta olmak üzere her yerdeki vatandaşlarıma sesleniyorum. Binanız depreme dayanıklı değilse, sel-heyelan tehdidi varsa vakit kaybetmeden dönüşüm sürecini lütfen başlatın. 

14 Mayıs seçimlerinde inşallah yeniden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde bu konu hükümet programımızın ilk, vazgeçilmez ve taviz verilmez maddesini oluşturacaktır. 

14 Mayıs’a hazır mıyız? 14 Mayıs’ta inşallah şu terör örgütü ile kucak kucağa, el ele yürüyenlere gereken dersi vermeye hazır mıyız? Yavrularımızı annelerinin kucağından alıp Kandil’e kaçıranlara gereken dersi vermeye hazır mıyız? 

 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu