Güncel

İngiliz boksörler dünya şampiyonasını boykot etme gerekçelerini açıkladı – Apsny News


Ekip, Rusya ve Beyaz Rusya’nın rekabet etmesine izin verme kararının yanı sıra sporun Olimpiyatlardan çıkarılabileceği endişesini dile getirdi.

İngiliz boks takımı, en azından kısmen Rusya ve Beyaz Rusya’dan takımların turnuvada rekabet etmesine izin verileceği için Özbekistan’ın Taşkent kentinde yapılacak dünya şampiyonasına katılmayacağını doğruladı.

GB Boxing bir yayınladı ifade Salı günü, Uluslararası Boks Birliği’nin (IBA) Rusya ve Beyaz Rusya takımlarının kendi ulusal bayrakları altında rekabet etmesine izin veren kararına karşı çıktı. O karar “çelişki” İngiltere ekibi, uluslararası spor federasyonlarını Rus ve Beyaz Rusya sporcularını yalnızca tarafsız bireyler olarak yarışmakla sınırlamaya çağıran Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin konumunu söyledi.

“GB Boxing, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınıyor ve Ukrayna halkı, boksörleri, antrenörleri ve yetkilileriyle dayanışma içinde.” açıklamada söylendi. Takım, dünya şampiyonalarını atlama kararının da bunu yansıttığını sözlerine ekledi. “boksun olimpiyat programındaki yerinin geleceğiyle ilgili endişeler.”

Ancak GB Boxing, Finlandiya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak olan turnuvalarda mücadele edeceğini açıkladı. İngiltere takımı, geçen ay Yeni Delhi’de IBA tarafından düzenlenen kadınlar dünya şampiyonasını da boykot etmişti. Erkekler müsabakasının 30 Nisan – 14 Mayıs tarihleri ​​arasında Taşkent’te düzenlenmesi planlanıyor.

“GB Boxing, Paris 2024’e giden yolda boksörlerimiz için mümkün olan en iyi hazırlığı sağlamaya kararlıdır ve Haziran ayında başlayacak Olimpik eleme etkinlikleri öncesinde eğitim ve rekabet fırsatları sağlamak için ulusal federasyonlar ve turnuva organizatörleri ile çalışmaya devam edecektir. 2023, Polonya’daki Avrupa Oyunları ile” açıklamada söylendi.

IBA’nın Rus ve Belarus takımlarını yasaklamama kararı “IBA ile Olimpik hareket arasına daha fazla mesafe koyun” GB Boks dedi. Ekip, IBA’nın sorunu çözmek için IOC’nin baskısıyla zaten karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi. “sporda dürüstlük, yönetişim, şeffaflık ve finansal yönetimle ilgili önemli, uzun süredir devam eden sorunlar” için “boksun olimpiyat programındaki yerini koruyun.”

IBA, 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılımından çıkarıldı ve boks, IOC tarafından sipariş edilen reformları bekleyen Los Angeles’taki 2028 Olimpiyatları için ilk programın dışında bırakıldı. Uluslararası amatör boks kuruluşu karşıladı geçen ay kadınlar dünya şampiyonasında bir IOC izleme ekibi, gözetimin reform çabalarını doğrulayacağını ve Paris 2024 öncesinde Olimpiyat organizatörü tarafından tanınmasını sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu