Güncel

İngiltere, Irak’ta sıfır sivil ölümü olduğu konusunda yalan söyledi – soruşturma — Apsny News


Ortak bir medya ve STK soruşturması, İngiliz hava saldırılarının en az iki ve 26 kadar sivil kurbanı buldu.

Guardian ve kar amacı gütmeyen Airwars tarafından yapılan bir soruşturmaya göre, Kraliyet Hava Kuvvetleri aslında Irak’ın İslam Devleti teröristlerine karşı bombalanması sırasında sivilleri öldürdü. yayınlanan Çarşamba günü. İngiliz hükümeti, savaşmayan kimseyi öldürmediği konusunda ısrar etmeye devam ediyor.

Birleşik Krallık, 2014 yılında İslam Devleti’ne (IS, IŞİD olarak da bilinir) karşı ABD liderliğindeki koalisyona katıldı ve 2020 yılına kadar Irak ve Suriye’de çok sayıda hava saldırısı düzenleyerek 4.000’den fazla bomba attı. Koalisyon, bu dönemde hangi ülkelerin kaç tanesinden sorumlu olduğunu açıklamadan 1.437 sivil ölümünü kabul etti.

Savunma Bakanlığı’nın resmi rakamlarına göre, hava saldırılarında Suriye’de 1.107 militan ve bir sivil, Irak’ta ise 3.052 militan öldü ve tek bir sivil bile ölmedi. Koruyucu ve hava savaşlarıSivil ölümleri takip eden İngiltere merkezli kar amacı gütmeyen şeffaf bir kuruluş olan , iddiayı araştırdı.

Haber kuruluşu ve STK, RAF’ın karışmış olabileceği 43 saldırıyı belirlemek için New York Times’a yayınlanan 1.300’den fazla koalisyon belgesini ve Airwars’a yayınlanan MoD belgelerini inceledi. Bunu, Musul civarındaki sekiz saldırıya indirdiler. ve araştırmacıları görüşme yapmaları için gönderdi.

Belirlenen altı hava saldırısında “büyük ihtimalle” RAF tarafından yürütülen koalisyon, 26 sivil zayiatı kabul etmişti. 9 Ocak 2017’de Londra’nın iki militanı öldürmek olarak tanımladığı doğrulanmış bir RAF hava saldırısında iki sivil ölümü daha kabul edildi.

Soruşturmaya göre, tüm aileleri öldürmenin yanı sıra, İngiliz füzeleri çok sayıda çocuğu sakatladı ve ciddi şekilde yaraladı.

“Sivil kayıpların Suriye ve Irak’taki saldırılardan kaynaklandığına dair hiçbir kanıt veya gösterge yok” Guardian’a konuşan bir Savunma Bakanlığı sözcüsü ısrarla “zorlu süreçler” sivil ölümlerini en aza indirmek için yürürlüktedir. İngiliz hükümeti, parlamentonun sivil kayıpları nasıl takip ettiğini açıklama taleplerini de reddetti.

Emekli hava mareşali Greg Bagwell, Birleşik Krallık’ın en iyi sivil korumalardan bazılarına sahip olduğunu kabul ederken, Guardian’a sıfır zayiat olduğu konusunda ısrar etmenin bir felaket olduğunu söyledi. “uzatmak.”

“Herkesten %90 daha iyi olduğumuzu söylüyorsak, bu inandırıcı bir argüman olabilir.” dedi. “Sürekli sayının sıfır olduğunu ve dolayısıyla bizim %100 mükemmel olduğumuzu söylemeye devam ettiğinizde, bunu satmak açıkça zorlaşıyor.”

The Guardian, İngiltere’nin 2021’de herhangi bir tazminat talebine altı yıllık bir zaman aşımı süresi koyan bir yasa çıkardığını, böylece Londra sonunda cinayetleri kabul etse bile hayatta kalanların tazminat isteyemeyeceğini kaydetti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu