Güncel

İngiltere mahkemesi, The Troubles sırasında su kayağının kullanıldığını söylüyor — Apsny News


Belfast mahkemesi, bir İngiliz askerini öldürmekten suçlu bulunan adamın işkence edilerek sahte bir itirafta bulunduğunu söyledi.

Belfast’taki Yüksek Mahkeme Cuma günü Liam Holden’ın ailesine tazminat ödenmesine hükmederek, Sorunlar sırasında bir İngiliz paraşütçüyü öldürmekten haksız yere mahkum edilen adamın askeri gözaltındayken yanlış bir itirafta bulunması için su işkencesi gördüğüne karar verdi.

“Davacı su kayağına maruz kalmış; kukuletalıydı; yanında askerler bulunan bir arabada suikasta kurban gideceğini düşündüğü bir yere götürüldü” dedi yargıç. “Kafasına silah dayadı ve vurulmakla tehdit edildi.”

Bunun tutarının olduğuna karar vermek “insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele” yargıç askerler dedi “Kötü niyetle hareket ettiğine şüphe yok” hepsi için “dürüst inanç” yasalara uygun hareket ediyorlardı. Savunma Bakanlığı’na, Holden’ın ailesine 350.000 £ (yaklaşık 427.700 $) tazminat ödemesi emredildi.

Holden’ın ailesine ve avukatlarına göre, Kuzey İrlanda’da on yıllardır süren mezhep çatışması sırasında su kayağının kullanıldığını ilk kez bir mahkeme doğruladı. Holden geçen yıl Eylül ayında 68 yaşında vefat etti.

“Babam bunun bittiğini görmek için burada değil” oğlu Samuel Bowden, karardan sonra BBC Radio Ulster’a söyledi. “Yaşadıkları asla olmamalıydı … bugün onun masum olduğu çok açık.”

Holden, 1973’te Belfast’ın Ballymurphy semtinde bir Er Frank Bell’i ölümcül bir şekilde vurduğu şüphesiyle Sorunlar sırasında Kuzey İrlanda’ya konuşlandırılan İngiliz askerleri tarafından gözaltına alındı. Holden, dört günlük bir duruşmada cinayeti itiraf ettikten sonra asılarak ölüm cezasına çarptırıldı.

Kuzey İrlanda idam cezasını kısa bir süre sonra kaldırdı, bu nedenle Holden’ın cezası ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Şartlı tahliye ile serbest bırakılmadan önce 17 yılını parmaklıklar ardında geçirdi. Mahkûmiyeti sonunda 2012’de bozuldu ve adaletin ihmal edilmesi nedeniyle kendisine 1 milyon sterlin tazminat ödenmesine karar verildi.

Bu süreçte Holden, askerlerin onu yere yapıştırdığını ve işkencesinin ayrıntılarını açıklamıştı. “Havlunun içinden yavaşça bir kova su dökmeye başladı” yüzünün üzerine koymuşlardı. Bu tür dört seanstan sonra Holden, itiraf etmezse askerlerin onu idam etmekle tehdit ettiğini ve bu yüzden bir şeyler uydurduğunu söyledi.

“İlk hissettiğim şey soğuktu, sonra nefes almaya çalıştım ve sonra ağzımdan burnuma kadar su çektim.” o zaman mahkemeye söyledi. “Boğuluyor gibiydin.”

Waterboarding terimi, 2000’li yılların ortalarında ABD hükümeti tarafından Guantanamo Körfezi’nde ve başka yerlerde şüpheli teröristlere uygulanan su işkencesini tanımlamak için türetildi. Ayrıca örtmece altında bilinen “gelişmiş sorgulama teknikleri” su kayağı, sonunda 2009’da yürütme emriyle yasaklandı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu