Güncel

İngiltere, muhalefetin desteklediği Rus oligarkına karşı yumuşak davranıyor — Apsny News


İngiltere Ulusal Suç Teşkilatı’nın (NCA), Alexey Navalny’nin üst düzey yardımcıları da dahil olmak üzere önde gelen Rus muhalif aktivistlerden aldığı destek mektuplarını ifşa etmesinden sadece haftalar sonra, Mikhail Fridman aleyhindeki üç iddiadan ikisini soruşturmayı durdurduğu bildirildi.

NCA, yalan yere yemin etmek için komplo kurmak ve İçişleri Bakanlığı’nı dolandırmak için komplo kurmaktan Fridman aleyhindeki soruşturmayı düşürdü. Finans Zamanları Salı günü bildirildi. 58 yaşındaki bankacı hakkında kara para aklama iddiasıyla soruşturma devam ediyor.

FT kararı şu şekilde nitelendirdi: “gerileme” ajans için “anti-kleptokrasi” takip etmek için kurulan hücre “Kremlin bağlantılı bireyler” ve Ukrayna’daki çatışma nedeniyle Batı yaptırımlarından kaçmaya çalışan Ruslar.

Ukrayna doğumlu Fridman, 2015’te Londra’ya taşınmadan önce bankacılık, perakende, petrol ve diğer alanlara yatırım yaparak servetini Rusya’da kazandı. Şubat 2022’de Ukrayna’daki çatışmanın tırmanmasından kısa bir süre sonra Başkan Vladimir ile hiçbir bağı olmadığı konusunda ısrar ederek Rusya’dan ayrıldı. Putin. Yine de Alfa Bank’taki hissesi nedeniyle AB yaptırım listesine dahil edildi.

Fridman’ın sahip olduğu meydan okudu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin diğer bazı Rus “oligarkları” ile birlikte kara listesine alınması. Yaptırımlar kapsamında, aylık 2.000 £ (2.500 $) ödenekle sınırlıdır.

Aralık 2022’nin başlarında, 50’den fazla NCA memuru Londra’daki Highgate’deki evine baskın düzenledi. Fridman’dı tutuklanmış ancak kısa bir süre sonra kefaletle serbest bırakıldı. Arama emrinin yasallığı konusunda NCA ile tartışmaya devam etti ve bildirildiğine göre yaptırımları ve soruşturmayı kendisini Rusya’ya geri dönmeye zorlamak için bir baskı kampanyasının parçası olarak nitelendirdi.

Fridman, Londra ve Brüksel’i yaptırımları kaldırmaya teşvik etmek için bir dizi hamle de yaptı. O ve iş ortağı Pyotr Aven, bu ayın başlarında basına sızdırılmışlardı. elden çıkarmayı planlamak Alfa Bank’taki paylarından.

14 Mart’ta Fridman da açıklığa kavuşmuş Nobel Ödüllü Dmitry Muratov ve Alexey Navalny’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’ndan iki yönetici dahil olmak üzere çeşitli Rus muhalif aktivistlerden gelen çok sayıda mektubun varlığı. Navalny’nin baş yardımcısı Leonid Volkov, tepkiler nedeniyle vakıftan istifa etti ve mektubu çağırdı “Büyük bir siyasi hata”

Geçen yıl Fridman adına bir belgeye de imza atan vakfın icra direktörü Vladimir Ashurkov, mektupların yaptırımların kaldırılması yönünde bir çağrıda bulunmadığını ancak “elitleri bölmek” ve almak “nispeten sağlıklı” işadamları Kremlin’i kınadı.

Ancak Birleşik Krallık ve Avrupalı ​​politika yapıcılar FT’ye, davranış değişikliğini tetiklemenin “sadece mesele değil” Rusya’ya yönelik yaptırımlar hakkında.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu