Güncel

IOC ‘siyasi hakem’ olamaz – başkan – Apsny News


Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Paris 2024 Oyunlarına Rus ve Belaruslu sporcuları dahil etme planlarını savundu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bir kurum olarak hareket etmemelidir. “siyasi hakem” başkanı Thomas Bach’a göre. Organizasyon, 2024 Paris Oyunları öncesinde Rus ve Belaruslu sporcuları uluslararası rekabete geri döndürme planlarından dolayı tepkiyle karşılaştı.

Çarşamba günü Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Ruhr Siyasi Festivali’nde konuşan Bach, IOC’nin uluslararası sahnede birleştirici bir güç olarak gücünü korumak için siyasi tartışmaların dışında kalması gerektiğini söyledi.

“Bir yarışmaya kimin katılacağına siyaset karar veriyorsa, spor ve sporcular siyasetin araçları haline gelir.” Bach belirtti. “O zaman sporun birleştirici gücünü aktarması imkansız.”

Ancak, IOC’nin olması gerektiğini de sözlerine ekledi. “politik olarak tarafsız ama apolitik değil.”

IOC, Moskova’nın geçen yıl Ukrayna’da askeri harekatını başlatmasından kısa bir süre sonra Rusya ve Beyaz Rusya’ya spor yaptırımları uyguladı. Tedbirler daha sonra dünya çapında çok sayıda diğer spor federasyonları tarafından kabul edildi ve Rus ve Belaruslu sporcuların uluslararası yarışmalara katılımını ciddi şekilde kısıtladı.

Bach, bu yılın başlarında hem Rusya hem de Beyaz Rusya hükümetlerine karşı yaptırımların devam etmesi gerektiğine inandığını belirtmesine rağmen, her iki ülkeden sporcuların tarafsız bir bayrak altında katılmak ve Asya’da görünmek gibi belirli kriterler altında Olimpiyat müsabakalarına geri dönmesine izin vermeye açık görünüyordu. gelecek yıl Paris Oyunları öncesinde eleme etkinliklerine dayalı.

Bach, Çarşamba günü mevcut durumun örgütüne bir “ikilem,” Ukrayna’nın talep ettiğini belirterek “tüm Rusların tamamen tecrit edilmesi” küresel spordan. Ayrıca, IOC’nin karşı sorumluluğu olduğunu belirtti. “insan hakları ve Olimpiyat Şartı” – ve doğru değil “belirli bir pasaportu olan kişilerin tamamen izolasyonu.”

Başka yerlerde, Bach, bu ayın başlarında büyük Olimpiyat sponsorlarına Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı sert duruşunu sürdürmesi için IOC’ye baskı yapmaları için dilekçe verdiğine dair raporların ortasında, İngiliz hükümeti gibilerinin direnişiyle karşılaştı.

Bach’ın son yorumları şöyle geldi: “bir kaç düzine” Reuters’e göre insanlar, bazıları Ukraynalı mülteci olan Essen Filarmoni Müzik Salonu’nun önünde bir protesto düzenledi. Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’nın tamamen yasaklanmaması halinde Paris Olimpiyatlarını boykot etmekle tehdit etti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu