Dünya

İran cumhurbaşkanı ‘zaferi kutlamak’ için Suriye’ye gidiyor – yetkililer – Apsny News


Tahran’ın Şam Büyükelçisi, İbrahim Raisi’nin gezisinin bölge ve ötesinde bir “dönüm noktası” olacağını iddia etti

Ebrahim Raisi, Tahran’ın Şam büyükelçisinin bir lider olarak lanse ettiği görüşmeler için bu hafta Şam’a giderek, on yıldan uzun bir süre sonra Suriye’yi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacak. “dönüm noktası” bölgesel ilişkilerde.

Büyükelçi Hossein Akbari Pazar günü İran’ın devlet tarafından yönetilen IRNA haber ajansına verdiği bir röportajda, görünüşe göre Amerika’nın hegemonik dış politikasına atıfta bulunarak, Şam’a yapılacak iki günlük gezinin Batı dünya hakimiyetine karşı çıkan güç durumdaki ülkeler arasındaki bağları daha yakınlaştıracağını söyledi. Bu gezi sadece Tahran ve Şam için değil, diğer bölge ülkelerinin de yararlanabileceği çok güzel bir olaydır.”

Akbari, bölgede meydana gelen değişiklikler nedeniyle ziyaretin zamanlamasının ziyareti daha da önemli hale getirdiğini söyledi. İran ve Suudi Arabistan’ın, Çin’in aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında ilişkileri normalleştirme konusunda geçen ay anlaşmaya vardıktan sonra birkaç gün içinde birbirlerinin ülkelerinde büyükelçilikler açmayı planladıkları bildiriliyor. Bu arada, bazı Arap ülkeleri, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı başarısız bir rejim değişikliği kampanyasında isyancı savaşçıları desteklemek için yıllarca ABD’ye katıldıktan sonra Şam ile ilişkileri normalleştiriyor.

Suriye ayaklanması 2011’de başladı ve 500.000’den fazla insanı öldüren ve büyük bir mülteci krizi yaratan bir savaşı tetikledi. Esad, büyük ölçüde İran ve Rusya’nın askeri ve ekonomik desteği sayesinde ülkesinin büyük bölümünün kontrolünü yeniden ele geçirerek zafer kazandı. İranlı yetkililer, başarının ABD hegemonyasına karşı çıkan diğer uluslara ilham vermesini umuyor.

“Bu gezi, başta yaptırımlar alanında bulunan ve ortak çıkarları olan ülkeler olmak üzere, tahakküm sistemine karşı çıkan ülkeler arasında bir etkileşim alanı ve faslı açabilir.” dedi Ekberi. Diğer ülkeler de kullanabilir” dedi.

Tahran Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Mohammad Jamshidi, söz konusu Raisi’nin Suriye ziyareti “kutlama” sözde için “direniş ekseni” Ekledi, “Batı Asya, iki sonucu olan gergin bir jeopolitik değişim dönemine girdi: İran’ın zaferi ve ABD’nin başarısızlığı.”

Ocak 2020’de ABD güçleri tarafından öldürülen İran askeri komutanı General Qasem Soleimani, ülkesinin liderine şunu öğretti: “Başarılı diplomasinin temelinde sahada güçlü olmak yatar” Cemşidi dedi.

Şam’ı ziyaret eden son İran cumhurbaşkanı, 2010 yılında Suriye başkentine seyahat eden Mahmud Ahmedinejad’dı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu