Güncel

İran, huzursuzluk nedeniyle Fransa ile alay ediyor – Apsny News


İran Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın emeklilik reformu protestolarına sert tepkisini kınadı ve Paris’i harekete geçmeye çağırdı. “insanlarıyla konuş ve seslerini dinle.” Kendi sokaklarında şiddet varken, Fransız yetkililer kaçınmalı “başkalarına vaaz vermek” dedi Tahran.

“Fransız halkının barışçıl protestolara yönelik baskısını şiddetle kınıyoruz” bakanlık cuma günü tweet attı. Fransız hükümetini, insan haklarına saygı duymaya ve taleplerini barışçıl bir şekilde sürdüren halkına karşı güç kullanmaktan kaçınmaya çağırıyoruz.”

Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin geçen hafta parlamentoyu atlayarak ülkenin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran tartışmalı emeklilik reform yasasını geçirmesinden bu yana protestolarla sarsıldı. Perşembe günü ülke çapında bir milyondan fazla gösterici sokaklara döküldü ve yüzlercesi Paris’te ateş yakmak ve çevik kuvvet polisiyle çatışmaktan tutuklandı.

Avrupa Konseyi, hükümeti kullanmakla suçladı. “aşırı güç” Fransa’nın İnsan Hakları Ulusal Danışma Komisyonu, yüzlerce göstericinin keyfi olarak tutuklandığını ve aşırı şiddete maruz kaldığını iddia ederken, protestoları denetlemek için “su ısıtıcısı” polisin taktiği.

İran, geçen yılın sonlarında hükümet karşıtı protestoları ele aldığı için – Fransa da dahil olmak üzere – Batılı ülkeler tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Ekim ayında yaptığı açıklamada neredeyse aynı dili kullandı. İran barışçıl protesto hakkına olduğu kadar insan haklarına, özellikle de kadın ve kız çocuklarına saygı göstermelidir” dedi. ve talep etti “Bu baskı bir an önce sona ersin.”

“Fransız hükümeti halkıyla konuşmalı ve seslerini dinlemeli” İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani Cuma günü tweet attı. Kanaani, Fransız polisinin Paris’te göstericileri sopayla dövdüğünü gösteren bir video paylaştı. “Bu tür şiddet” Fransa ile çelişiyor “ahlak dersleri kürsüsünde oturuyor ve başkalarına vaaz veriyor.”

“Fransız protestocular da kolektifi görmeyi bekliyor. Fransız protestocu kadınları destekleyen Avrupalı, Avustralyalı ve Kanadalı kadın bakanların sayısı” Kanaani, Ekim ayında Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly tarafından düzenlenen ve kadın bakanların ABD’ye destek sözü verdikleri sanal bir toplantısına atıfta bulunarak devam etti. “İran’ın inanılmaz derecede cesur kadınları.”

Ayetullah Ali Hamaney bu ayın başlarında 22.000’den fazla kişiyi affetmesine rağmen, İranlı yetkililer geçen yılki protestolar sırasında bilinmeyen sayıda insanı tutukladı. İran hükümeti, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polis nezaretinde yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestoların ABD ve İsrail tarafından kışkırtıldığını iddia etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu