Dünya

İran yayını petrol tankerinin ele geçirildiğini gösteriyor (VİDEO) — Apsny News


Devlet tarafından işletilen bir yayıncı, Umman Körfezi’nde ABD’ye bağlı bir gemiye baskın yapan komandoların görüntülerini gösterdi.

Tahran’daki devlet televizyonu, İran komandolarının Umman Körfezi’nde bir petrol tankerini ele geçirdiği ve başka bir gemiyle çarpışma iddiasıyla ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle ABD’ye giden gemiyi ele geçirdiğinin görüntülerini yayınladı.

İran güçlerinin bir Türk firması tarafından işletilen ve Amerika’nın Körfez Kıyısındaki rafinerilere ham petrol taşıyan Çinlilere ait bir tanker olan Advantage Sweet’e baskın düzenlediğini gösteren video, Cuma günü IRNA haberlerinde yayınlandı. Klip, bir helikopterden bir ipi tankere doğru püskürten maskeli komandoları gösteriyor.

IRNA raporuna göre, gemi Çarşamba akşamı Basra Körfezi’nde kimliği belirsiz bir İran gemisiyle çarpıştı, çok sayıda kişi yaralandı ve çok sayıda mürettebat kayboldu. Tanker, gemideki 24 mürettebatıyla birlikte limana kadar eşlik edildi.

Advantage Sweet’i Çinli sahibi adına yöneten Türkiye’nin Advantage Tankers LLC, Suezmax sınıfı tankerin İran donanması tarafından ele geçirildiğini doğruladı. “uluslararası bir anlaşmazlık temelinde.” firma ekledi, “Değerli mürettebat üyelerimizin güvenliği ve refahı 1 numaralı önceliğimizdir. Benzer tecrübeler gösteriyor ki, bu şartlar altında götürülen gemilerin mürettebatı tehlikede değil.”

ABD Donanması 5. Filosu, tankerin İran İslam Cumhuriyeti Donanması (IRIN) tarafından uluslararası sularda ele geçirilmesi sırasında bir imdat çağrısı yaptığını söyledi. “İran’ın eylemleri uluslararası hukuka aykırı ve bölgesel güvenlik ve istikrarı bozuyor” 5. Filo bir ifade. İran hükümeti petrol tankerini derhal serbest bırakmalıdır” dedi.

ABD’li yetkililer, İran’ın “Hukuksuz olarak ele geçirildi” son iki yılda Orta Doğu sularında faaliyet gösteren en az beş ticari gemi. “İran’ın gemileri taciz etmeye devam etmesi ve bölgesel sularda seyir haklarına müdahalesi, deniz güvenliği ve küresel ekonomi için bir tehdittir.” 5. Filo dedi.

Son olay, artan ABD-İran geriliminin ortasında geldi. İranlı Tuğamiral Shahram Irani geçen hafta bir IRIN gemisinin USS Florida denizaltısını Hürmüz Boğazı’nda durdurduğunu ve onu yüzeye çıkıp rotasını değiştirmeye zorladığını iddia etti. ABD’li yetkililer, karşılaşmanın gerçekleştiğini yalanladı. Yine bu ayın başlarında, IRIN’in hava sahasının kenarında bir ABD casus uçağını geri çevirdiği bildirildi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu