Dünya

İranlı üst düzey din adamı vurularak öldürüldü – medya — Apsny News


Abbas-Ali Soleimani, önde gelen bir gözetim organı olan Uzmanlar Konseyi’nin bir üyesiydi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, İran’ın üst düzey dini lideri Abbas-Ali Soleimani Çarşamba sabahı Babolsar şehrinde bir bankada meydana gelen olayda vurularak öldürüldü.

Mazandaran vilayetindeki yerel bir güvenlik yetkilisi IRNA haber ajansına verdiği demeçte, zanlının olay yerinde tutuklandığını söyledi. Saldırganın nedeni henüz belirlenemedi.

Yarı resmi Tasnim kuruluşunun aktardığı yerel basında çıkan bir haberde, olayın Babolsar Ulusal Bankası’nın merkez ofisinde meydana geldiği belirtildi. Şüphelinin bir güvenlik görevlisinden silah alıp biri Süleymani olmak üzere çok sayıda kişiyi vurduğu söyleniyor.

70’li yaşlarının ortalarında olan İranlı din adamı, devlet politikalarını denetleyen 88 sandalyeli bir ruhban organı olan Uzmanlar Konseyi’nde görev yaptı. Görevlerinden biri, şu anda Ali Hamaney’in elinde bulunan bir pozisyon olan İslam ulusunun yüce liderini atamaktır.

Soleimani, son üye seçimini 2016’da yapan örgütte ikinci sekiz yıllık dönemini yaşıyordu. Her iki dönemde de Sistan ve Belucistan eyaletlerini temsil etti.

Daha önce Hamaney tarafından İsfahan eyaletinin Kaşan şehrinde, Sistan ve Belucistan’da kıdemli İslam hukukçusu olarak atanmıştı. Ayrıca İran’ın birçok şehrinde Cuma Namazı İmamı olarak görev yaptı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu