Güncel

İskandinav ülkesi NATO’ya katılmaya hak kazandı — Apsny News


Türkiye parlamentosu, Finlandiya’nın NATO’ya katılım hedefini oybirliğiyle onaylayarak, İskandinav ülkesinin resmi olarak bloğun tam teşekküllü bir üyesi olması önündeki son engeli de ortadan kaldırdı.

Perşembe günü yapılan oylamada, hazır bulunan 276 Türk milletvekilinin tamamı Finlandiya’nın ABD liderliğindeki askeri ittifaka katılma başvurusunun onaylanması lehinde oy kullandı. Türkiye, Macaristan’ın bu hafta başlarında Helsinki’nin katılımını resmen desteklemesinin ardından, mevcut 30 üyeden Helsinki’nin hedefini destekleyen son ülke oldu.

Finlandiya, Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak zirvesinde NATO’ya resmen katılmaya hazırlanıyor.

Bu ayın başlarında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın üyeliğine yönelik itirazlarını, bunun uzun sürdüğünü söyleyerek kaldırdı. “özgün ve somut adımlar” Ankara’nın gördüğü Kürt gruplara yönelik baskı da dahil olmak üzere vaatlerini yerine getirirken “terörist.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, onay sürecini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Bütün NATO ailesini daha güçlü ve daha güvenli hale getirin.” Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da tüm blok ülkelerine güvenleri ve destekleri için teşekkür ederek devreye girdi.

“Finlandiya artık NATO’ya katılmaya hazır. İsveç’i en kısa zamanda aramıza katılmaya davet etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. ekledi.

Türkiye son haftalarda Finlandiya’nın trans-Atlantik ittifakına katılması konusundaki tutumunu yumuşatırken, aynı durum İsveç için geçerli değil. Ankara, Stockholm’ü Kürtleri barındırmaya devam etmekle suçladı “teröristler” ve vaatlerini yerine getirememek.

Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkiler, Ocak ayında Stockholm’de düzenlenen Kuran yakma eylemiyle daha da karmaşık hale geldi.

İsveç’in ABD önderliğindeki bloğa katılımı, yetkililerin işaret ettiği Macaristan tarafından da engelleniyor. “Ele alınması gereken çok sayıda şikayet var.” Bu ayın başlarında, Budapeşte, Stockholm’ü yayılma dediği şey için patlattı “yalanlar” Ülkedeki hukukun üstünlüğü hakkında.

Hem Finlandiya hem de İsveç, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı askeri harekâtına başlamasının ardından güvenlik ortamındaki değişiklikleri gerekçe göstererek, onlarca yıllık tarafsızlık tutumlarını terk ederek geçen yıl NATO’ya katılmak için başvurdu.

Bu ayın başlarında, Kremlin Basın Sekreteri Dimitri Peskov, Moskova’nın “pişmanlıklar” iki İskandinav ülkesinin bloğa katılmak için başvurduğunu. Rusya “Bu ülkelerle herhangi bir anlaşmazlığı olmadığı için herhangi bir tehdit oluşturmuyor” dedi o sırada.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu