Güncel

İskandinav ülkesi, sosyal medya baskısında ‘Rus kökenli’ uygulamayı hedefliyor – Apsny News


Telegram, Çin uygulaması TikTok ile birlikte artık Norveç hükümet yetkilileri tarafından iş amaçlı kullanılan cihazlardan yasaklandı

Norveç Adalet Bakanlığı, bir güvenlik kurumunun uygulamaları risk olarak nitelendirmesinin ardından hükümet yetkililerine TikTok veya Telegram’ı iş cihazlarına yüklememeleri talimatını verdi. Birçok Batılı ülke, Çin’e ait bir video paylaşım hizmeti olan TikTok’a benzer şekilde baskı yaptı, ancak Norveç, popüler bir haberci olan Telegram’ı kısıtlamalarına ilk dahil eden ülke oldu.

Bakanlığın Salı günü duyurduğu karar, Oslo Ulusal Güvenlik Kurumu (NSM) tarafından bu ayın başlarında yapılan bir incelemeye dayanıyor. nedeniyle Telegram’ı şüpheli olarak damgaladı. “Rus kökenli” bakanlık açıklaması dedi.

Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, NSM tarafından sağlanan tavsiyeleri desteklediğini ve yetkililere iki uygulamayı kullanmamalarını söylediğini söyledi. İş için gerekliyse, ayrı bir cihaza kurulmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Norveç kabinesinin en genç üyesi olan 29 yaşındaki Mehl, daha önce TikTok’u iş telefonunda çalıştırdığı için eleştiri almıştı. Uygulamanın oldukça popüler olduğu daha genç kitlelere ulaşmak istediğini ve yaklaşık bir aylık kullanımdan sonra uygulamayı kaldırdığını söyledi.

NSM, Facebook, Instagram ve Snapchat dahil olmak üzere kullanıcı bilgilerini toplayan uygulamalarla ilgili daha geniş endişelerini dile getirdi. Ancak bakanlık, ulusal silahlı kuvvetler tarafından Şubat ayında yayınlanan ve Çin ve Rusya’yı İskandinav ülkesinin güvenliğine yönelik en büyük tehditler olarak tanımlayan bir rapora atıfta bulunarak TikTok ve Telegram’ı seçti.

TikTok, son haftalarda ABD, İngiltere, Kanada ve AB yetkilileri tarafından da hedef alındı. Yerel basına göre, Norveç parlamentosu yasa koyucular tarafından kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor.

telgraf “Rus kökenleri” Petersburg’da doğan ve dilbilim diplomasını Rusya’da alan yaratıcısı Pavel Durov’a bariz bir göndermedir. 2013 yılında ülkeyi terk etti ve o zamandan beri Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa vatandaşı oldu.

Telegram’ın ana şirketi Dubai’de faaliyet göstermektedir ve İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlıdır. 2018’de Moskova’daki bir mahkeme, şirketin güvenlik hizmetlerine şifreleme anahtarları sağlamadığından şikayet eden medya düzenleyicisi RKN’nin talebi üzerine uygulamayı yasakladı. Telegram, platformun çalışma şeklinden dolayı bunun imkansız olduğunu iddia etti. Yasağı uygulama girişimleri başarısız oldu ve iki yıl sonra kaldırıldı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu