Güncel

İskandinav ülkesinin ordusu TikTok kullanımını yasakladı – medya — Apsny News


İsveç Savunma Bakanlığı’nın, çalışanların Çin’e ait uygulamayı iş telefonlarında kullanmalarını yasakladığı bildirildi.

İsveç ordusunun, güvenlik endişeleri nedeniyle personelin Çinlilere ait video paylaşım uygulamasını işteki cihazlarında kullanmalarına artık izin verilmemesine karar vererek TikTok’a baskı uyguladığı bildirildi.

İsveç Savunma Bakanlığı Pazartesi günü kararını açıkladı. Agence-France Presse, TikTok kullanımının yasaklanması. Güvenlik endişeleri şu gerekçelerle dile getirildi: “Uygulamanın kullanıcı bilgilerini nasıl işlediğine ve sahibi şirket ByteDance’in eylemlerine ilişkin açık kaynaklar aracılığıyla ortaya çıkan raporlama” dedi bakanlık.

Hareket, son haftalarda diğer AB ülkeleri tarafından uygulanan benzer kısıtlamaları takip ediyor. Örneğin, Fransa devlet çalışanlarının indirme yapmasını yasakladı. “eğlence uygulamaları” iş telefonlarında TikTok dahil. Norveç, uygulamanın parlamentonun bilgisayar ağına erişebilen cihazlarda kullanılmasını yasaklarken, İngiltere ve Belçika tüm devlet telefonlarında uygulamayı yasakladı. Danimarka Savunma Bakanlığı ve Letonya Dışişleri Bakanlığı, TikTok yasaklarını bu ayın başlarında uygulamaya koydu.

“Cep telefonlarını ve tabletleri kullanmak kendi başına bir güvenlik riski oluşturabilir, bu nedenle TikTok’u iş ekipmanlarımızda istemiyoruz.” İsveç Savunma Bakanlığı basın sekreteri Guna Graufeldt AFP’ye söyledi.

ABD, Kanada ve Yeni Zelanda daha önce, ByteDance’ın Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile olan bağlarına ilişkin korkuları gerekçe göstererek, federal çalışanlarının devlet tarafından verilen cihazlarda TikTok kullanmasını yasaklamıştı. Kongre üyeleri, TikTok CEO’su Shou Zi Chew’in geçen hafta bir kongre oturumundaki ifadesinin güvenlik endişelerini giderememesinin ardından uygulamayı ABD pazarından tamamen yasaklamayı deneyebilir. “ÇKP’nin Amerika’daki en baskın medya platformunu kontrol etmesine izin verme kaygısıyla aslında Cumhuriyetçileri ve Demokratları birleştirdiler.” ABD Temsilcisi Mike Gallagher Pazar günü bir ABC News röportajında ​​söyledi.

Çinli yetkililer, TikTok’un Amerikalı kullanıcılarının kişisel verilerini toplamak için kullanıldığı iddialarını yalanladı. “Çin hükümeti hiçbir şirketten veya kişiden yerel yasalara aykırı olarak yurt dışında bulunan veri, bilgi veya istihbarat toplamasını veya sağlamasını hiçbir zaman istemedi ve istemeyecektir.” Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte. Washington’ın ABD güvenliğini tehdit ettiğine dair herhangi bir kanıt sunmadan TikTok’a saldırdığını da sözlerine ekledi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu