Güncel

İsrail büyükelçilikleri ‘bir sonraki duyuruya kadar’ kapatılıyor – Apsny News


Diplomatlar, Benjamin Netanyahu’nun yargı reformu önerileri üzerine genel greve katıldı

Diplomatlar ve personelin Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ülkenin yargı sistemini elden geçirme planlarını protesto etmek için genel greve katılmasının ardından Pazartesi günü çok sayıda İsrail büyükelçiliği ve konsolosluğu kapatıldı.

İsrail Büyükelçiliği bugün bir sonraki duyuruya kadar kapalı olacak ve konsolosluk hizmeti verilmeyecektir.” Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Elad Strohmayer, tweet attı Pazartesi sabahı. A cıvıldamak Büyükelçiliğin hesabında İbranice yaptığı duyuruyu doğruladı.

Strohmayer, İsrail’in en büyük işçi sendikası olan Histadrut’un, “İsrail’in dünya çapındaki diplomatik misyonları da dahil olmak üzere tüm hükümet çalışanlarına greve gitme talimatı verdi.”

İsrail elçiliği Fransa’da de greve katıldı. Ancak İngiltere’deki büyükelçilik, hesabına herhangi bir açıklama yapmazken, Büyükelçi Tzipi Hotovely tweet attı Londra ile güvenlik ve istihbarat işbirliğine övgüde bulundu.

Genel grev şimdiden Tel Aviv’deki Ben Gurion uluslararası havaalanını ve İsrail’in sağlık sisteminin büyük bölümünü kapattı. Histadrut, olağandışı önlemin amaçlandığını söyledi. “deliliği durdur” önerilen yargı reformu

Netanyahu’nun Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlama planı yaygın bir öfkeyle karşılandı. Tedbire karşı protestolar Cumartesi günü 600.000’den fazla insanı Tel Aviv sokaklarına çekti. İsrail’in New York Başkonsolosu Asaf Zamir protesto için istifa etti. Savunma Bakanı Yoav Gallant Pazar günü reforma karşı bir kamuoyu açıklaması yaptı ve derhal işten.

“İsrail halkının birliği adına, sorumluluk adına, yasayı derhal durdurmanız için size çağrı yapıyorum” Başkan Isaac Herzog ısrar etti Pazar gecesi hükümet.

Ancak yargı reformu, Netanyahu’nun koalisyon ortaklarından birinin temel talebi. Öneriyi geri çekerse, hükümet Knesset’teki çoğunluğunu kaybedebilir ve beş yıl içinde altıncı parlamento seçimini zorlayabilir.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu