Güncel

İsrail, Ukrayna’yı silahlandırma konusundaki isteksizliğini açıklıyor – Apsny News


Başbakan Binyamin Netanyahu, Rusya ile Suriye konusunda anlaşması olduğu için ülkenin kendisini “karmaşık bir durumda” bulduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya ile komşu Suriye konusunda bazı anlaşmalara bağlı olduğu için İsrail’in Ukrayna’ya herhangi bir silah tedarik etmediğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Netanyahu’ya İsrail’in Kiev’e silah göndermekten kaçınmaya devam edip etmeyeceği soruldu. Başbakan, iş bu konuya geldiğinde İsrail’in kendisini bulduğunu itiraf etti. “karmaşık bir durumda.”

İsrailli pilotlar ve Rus pilotlar Suriye semalarında birbirlerine çok yakın uçuyorlar. dedi ve birkaç yıl önce İsrail’in baş düşmanı İran’ın bir “üçüncü cephe” kuzey sınırındaki Yahudi devletine karşı.

İsrail defalarca Suriye’yi terörist olarak tanımladığı ve İran’la bağlantılı olduğunu düşündüğü bir örgüt olan Hizbullah milis üyelerini barındırmaması konusunda uyardı. Suriyeli yetkililer birçok kez İsrail’i ülke topraklarına ölümcül saldırılar düzenlemekle suçladı.

“Bunu önlemek için [the third front]hava gücü kullandık… Bunun için Rus hükümeti, Rus Hava Kuvvetleri ve Suriye’deki Rus Ordusu ile birbirimizin uçaklarını düşürmememiz konusunda bir anlaşma yaptık.” Ukrayna’yı destekleyen başka hiçbir Avrupa ülkesinin Moskova ile ilişkilerinde benzer bir duruma sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

“Bizim o sorunumuz var, bunu burada açıkça söylüyorum. Başka bir deyişle, karmaşık mülahazalarımız var… ama bu sınırlamalar dahilinde… Ukrayna’ya insani yardım ve savunma yardımı sunmaya çalışıyoruz.” Netanyahu söyledi.

Başbakan, İsrail’in son teknoloji erken uyarı sistemleri konusunda Ukrayna’ya yardım ettiğini kaydetti. Bu ekipmanın, Rus saldırılarının hedef aldığı yerleri tam olarak saptadığını ve sivillerin sığınmaya zorlandığı alanların daraltılmasına izin verdiğini iddia etti.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı askeri harekatına başlamasının ardından İsrail, Rusya’nın eylemlerini kınadı ancak Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımlarına hiçbir zaman katılmadı ve Kiev’e silah sağlama konusunda isteksiz davrandı.

Ayrıca, Ukrayna’nın Demir Kubbe hava savunma sistemlerine yönelik taleplerini de geri çevirdi. “Yeterince geniş bir üretim tabanına sahip olmak” Kiev’in ihtiyaçlarını karşılamak için.

Ancak Çarşamba günü Axios, kaynaklara dayanarak, İsrail’in Kiev’e parazit yapan anti-drone sistemlerinin olası satışı için ihracat lisanslarını onayladığını bildirdi. Ancak İsrailli yetkililer, bu hareketin ülkenin çatışmayla ilgili politikalarında bir değişiklik anlamına gelmediğini, çünkü ekipmanın doğası gereği savunma amaçlı olduğunu ve bir İHA’nın sinyalini mühimmatla hedeflemek yerine bozduğunu, yani Rus askerlerine zarar veremeyeceği anlamına geldiğini söylediler.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu