Dünya

İsrail’in füze saldırısında bir kişi öldü – Suriye — Apsny News


Savunma Bakanlığı, saldırının Halep Uluslararası Havalimanı’nı da devre dışı bıraktığını söyledi.

Ülkenin savunma bakanlığı, İsrail’in Suriye’nin kuzeyindeki Halep kentine düzenlediği hava saldırısında bir askerin öldüğünü ve ikisi sivil olmak üzere yedi kişinin de yaralandığını söyledi.

İsrail kuvvetlerinin ateş açtığını iddia etti. “füze patlamaları ile hava saldırısı” Pazartesi akşamı geç saatlerde şehrin havaalanını ve yakınlardaki birkaç yeri hedef aldı.

Bakanlık, askeri personel ve siviller arasında zayiat vermenin yanı sıra, saldırının bir miktar maddi hasara da neden olduğunu ve Halep Uluslararası Havalimanı’nı hizmet dışı bıraktığını söyledi.

Yerel basında ayrıca Suriye hava savunmasının düşman füzelerinin çoğunu engellemeyi başardığı bildirildi. Ancak pistinde meydana gelen ciddi hasar nedeniyle havalimanının operasyonlarının durduğu söyleniyor.

İsrailli yetkililer füze saldırısı hakkında henüz yorum yapmadı.

Suriye defalarca İsrail’i kendi topraklarına saldırı düzenlemekle suçladı. Cumartesi günü, Suriye savunma bakanlığı İsrail’in “Hava saldırısı düzenledik” orta Humus bölgesine birkaç füze ateşleyerek. Suriye Arap Haber Ajansı o sırada askeri bir kaynağa atıfta bulunarak, saldırının üç sivili yaraladığını bildirdi.

Kuruluşun kaynağı, Suriye hava savunma sistemlerinin çok sayıda füzeyi düşürmeyi başardığını, ancak saldırının yine de bir petrol istasyonunu ve birkaç tankeri ateşe verdiğini ekledi.

İsrail, Suriye’ye yönelik saldırılar hakkında nadiren yorum yaparken, 2019’da Başbakan Binyamin Netanyahu ülkesinin hava saldırılarını başlattığını itiraf etti. “yüzlerce” ülke topraklarında bulunan tesislere, özellikle Hizbullah milis üyelerini hedef alan baskınlar. İsrail, bunu bölgedeki ezeli rakibi İran’la bağlantılı bir terör örgütü olarak görüyor.

Suriye ve İsrail, İsrail’in resmi olarak kurulduğu 1948’den bu yana teknik olarak bir savaş durumuna kilitlendi ve aradan geçen on yıllar boyunca iki ülke arasında birçok büyük çatışma yaşandı. 1967’deki Altı Gün savaşı sırasında İsrail, Suriye’deki Golan Tepeleri’ni işgal etti ve bu bölgeyi bugüne kadar kontrol etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu