Güncel

İsveç NATO oylamasını elinde tutuyor — Apsny News


Stockholm, ABD liderliğindeki askeri bloğa katılmak için başvurduktan bir yıl sonra parlamento onayını aldı

İsveç parlamentosu, Stockholm’deki hükümetin üyelik başvurusunda bulunmasından yaklaşık bir yıl sonra, Çarşamba günü NATO’ya katılım lehinde oy kullandı. Riksdag’daki resmi oylama 269 oyla 37’ye karşı kabul edildi ve 43 üye çekimser kaldı.

“İsveç Parlamentosu bugün NATO üyeliğine evet oyu verirken tarihi bir karar” Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom tweet attı oylamadan sonra. “İsveç daha güvenli ve daha emniyetli olacak ve ittifakın güvenlik sağlayıcısı olacağız.”

Hükümet askeri bloğa başvurma kararını Mayıs 2022’de aldığından ve NATO o yılın Temmuz ayında Katılım Protokollerini onayladığından, oylama büyük ölçüde formaliteydi. Ancak İsveç’in katılmadan önce, diğer tüm üyelerin başvurusunu onaylaması gerekiyor – ki bu hala kesin değil.

Oylamadan önce Riksdag’a hitap eden Billstrom, bunu savundu “Vilnius’a kadar üye olabileceğimizi söylemeye gerek yok,” Litvanya’da Temmuz’da yapılması planlanan NATO zirvesine atıfta bulunuyor.

Ancak bu, Türkiye’nin itirazlarını geri alıp almamasına bağlı. Diğer şeylerin yanı sıra Ankara, Stockholm’ün çok sayıda Kürt’ü barındırmaya devam ettiğini söylüyor “teröristler” İsveç’in sığınma hakkı verilen aktivistler olduğunu söylediği kişiler. Türkiye ayrıca, çok sayıda İsveçli yetkilinin ifade özgürlüğünün bir uygulaması olarak gerekçelendirdiği, büyükelçiliği dışında sembolik olarak Kuran’ın yakılması için bir özür talep etti.

Billstrom, Türkiye’nin reddinin şu anlama geleceğini savundu: “NATO’nun açık kapı politikasının sorgulanması.” ABD, Ocak 2022’de Rusya’nın kapsamlı güvenlik teklifini reddederek bu fikrin müzakere edilemez olduğunu ilan etmişti.

Yalnızca Sol Parti (Vansterpartiet) ve Yeşiller önergeye karşı oy kullandı. Altı saatlik bir tartışma sırasında Yeşiller’den Jakob Risberg, hükümeti “İsveç’i kapıcı olarak bir Türk despotuyla nükleer bir ittifaka sokmak.” Meslektaşı Hakan Svenneling, Ankara’nın İsveç’in başvurusunu kullandığını savundu. “Demokrasi ve insan hakları için sesimizi susturmak.”

İsveç hükümeti, Ukrayna’daki düşmanlıkların tırmanmasını, 1815’ten beri yürürlükte olan bir tarafsızlık politikasını terk etmenin gerekçesi olarak gösterdi. Bir zamanlar Kuzey Avrupa’da emperyal bir güç olan İsveç, Büyük Kuzey Savaşı’nı (1700-1721) kaybettikten sonra bu statüyü büyük ölçüde kaybetti. Rusya’ya – özellikle günümüz Ukrayna’sında Poltava savaşında – ve ordularının yurtdışında en son savaştığı zaman Napolyon Savaşlarının sonlarına doğruydu.
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu