Güncel

İsviçre bocalayan bankayı kamulaştırmayı düşünüyor – Bloomberg — Apsny News


Rakip UBS ile önerilen bir birleşmenin başarısız olması halinde, Credit Suisse’in kısmen veya tamamen hükümet tarafından devralınmasının masaya yatırıldığı bildiriliyor

İsviçre makamları bir “tamamen veya kısmen millileştirme” İçeriden kaynaklar Bloomberg’e Pazar günü verdiği demeçte, zor durumdaki bankacılık devi Credit Suisse Group’un rakip UBS Group tarafından karmaşık bir devralma teklifinin hem hissedarlardan hem de düzenleyicilerden onay alamaması durumunda.

Zürih “ya bankanın tamamını devralmayı ya da önemli bir hisseye sahip olmayı düşünmek” UBS anlaşması başarısız olursa “anlaşmanın düzenlenmesindeki karmaşıklıklar ve ilgili kısa zaman çerçevesi nedeniyle” Kaynaklar, düzenleyicilerin, halkın bankacılık sistemine olan inancının daha fazla aşınmasını önlemek için konuyu Asya piyasaları açılmadan önce sonuçlandırmaya istekli olduklarını da sözlerine ekledi.

Megabank’ın Credit Suisse’i 1 milyar dolarlık bir kelepir taban karşılığında alacağı UBS anlaşması, satın alma sistemdeki istikrarsızlığı bastırmazsa İsviçre hükümetini zor durumda bırakıyor. Bankanın kredi temerrüt marjı 100 puan veya daha fazla artarsa, UBS anlaşmadan çekilebilir ve Zürih ve düzenleyiciler çantayı elinde tutar. Credit Suisse’i millileştirmek, görünüşe göre doğrudan bu olasılığa sıçrayacaktır.

Yetkililerin, şirketlerin gerekli hissedar oylamasını atlamasına ve birleşmeyi hızlandırmasına izin vermek için İsviçre bankacılık yasalarının yeniden yazılmasını kabul ettiği bildirildi.

Credit Suisse’in değerlemeyi çok düşük bulduğu bildiriliyor ve anlaşma aynı zamanda bankanın hissedarları arasında popüler değil, çünkü onlara hisse başına sadece 0,25 CHF UBS hissesi ödeyecekken, piyasa kapanışında varlıkları hala 1,86 CHF değerindeydi. Cuma gününde. Birleşme, iflas eden bankadan, özellikle yatırım bankacılığı bölümündeki binlerce kişiyi işten çıkaracak.

UBS ayrıca, eski rakibine karşı para cezaları veya kayıplarla sonuçlanabilecek bekleyen yasal davalardan veya düzenleyici soruşturmalardan korunma istiyor, ancak anlaşmaya dahil olan bir kaynak Financial Times’a böyle bir dokunulmazlık alma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Credit Suisse, bir dizi skandal ve düzenleyici sorun nedeniyle haftalardır mevduatları kan kaybediyor. Birkaç ABD bankacılık başarısızlığı geçen hafta büyük sistemik banka kaçışlarını tetiklediğinden, çıkışlar günde 10 milyar CHF’ye ulaştı ve şirket hisseleri değerlerinin dörtte birini kaybederek İsviçre Ulusal Bankası’ndan 54 milyar dolarlık bir kredi gerektirdi. Düzenleyiciler, bunun finansal sisteme olan güveni artırmak için tek başına yeterli olmadığından endişe duyuyorlar.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu