Güncel

İsviçre yapımı zırh Ukrayna’da ortaya çıktı — Apsny News


İsviçre, fotoğraflı kanıtlar ortaya çıktıktan sonra Mowag araçlarının nasıl öne çıktığını açıklamakta zorlanıyor

Neue Zuercher Zeitung (NZZ) gazetesi, Mowag yapımı Eagle zırhlı araçlarının Ukrayna’nın kontrolündeki topraklarında fotoğraflanmasının ardından Bern’deki hükümetin ihracat kontrol yasalarını kimin ihlal ettiğini bulmaya çalışıyor. bildirildi Çarşamba günü.

İsviçre’nin Savaş Malzemesi Yasası, İsviçre yapımı ekipmanın silahlı çatışmaya karışan herkese yeniden ihraç edilmesini açıkça yasaklamaktadır. Bern, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya bir muafiyet getirmesi için yoğun bir baskıyla karşı karşıya ve yasama organı şu anda tam da bunu yapmaya yönelik bir öneriyi tartışıyor.

NZZ, bu tartışmaların arka planında, en az bir ve belki de iki İsviçre yapımı arabanın Kiev’deki hükümete teslim edildiğini kaydetti. Biri, güç durumdaki Artyomovsk’tan (Ukrayna’da Bakhmut olarak bilinir) kısa bir mesafede bulunan Chasov Yar’da belgelendi. İspanyol savaş fotoğrafçısı Jose Colon Şubat ayı ortalarında kasaba meydanında aracın bir fotoğrafını çekip Instagram’da yayınladı. Aynı model bu hafta başlarında bir AFP fotoğrafçısı tarafından Avdeevka’da cephe hattının farklı bir bölümünde görüldü.

Fotoğraflar, Mowag tarafından Kreuzlingen’de yapılan bir zırhlı araç olan Eagle I’i açıkça gösteriyor. Şirket, ABD merkezli General Dynamics Land Systems’in bir yan kuruluşudur. Eagle I, birinci nesil Amerikan Hummvee’yi temel aldı ve arka kapak ve yan aynalar dahil olmak üzere, tanımlamayı kolaylaştıran birkaç ayırt edici özelliğe sahip.

Muhtemel bir şüpheli, 1990’larda 36 birim satın alan ve 2008’de hizmet dışı bırakan Danimarka’dır. Arabalarda, tıpkı 2003’te kaldırılan Danimarka modellerinde olduğu gibi, makineli tüfek tareti yoktur. Danimarka savunma bakanlığından bir sözcü NZZ’ye şunları söyledi: Ancak Kopenhag, Eagles’ı Ukrayna’ya göndermedi. Bunun yerine 27 adedi 2013 yılında İsviçre’nin izniyle bir Alman firmasına satılmış, geri kalanı ise hurdaya ayrılmış veya müzelere gönderilmiştir.

Danimarka, yine Mowag tarafından yapılan 20 Piranha zırhlı aracını 2022’de Ukrayna’ya göndermek için onay istemişti, ancak İsviçre, Savaş Malzemesi Yasasını gerekçe göstererek hayır dedi. Danimarka hükümeti, 2016’dan beri 300’den fazla Piranha V ve 57 Eagle V aracı satın alarak Mowag’ın en iyi müşterilerinden biridir.

İsviçre Ekonomik İşler Devlet Sekreterliği (Seco) şimdi, adı açıklanmayan Alman şirketinin yeniden ihracat yasağını ihlal edip etmediğini araştırıyor. “Gerekli tüm açıklamaları yapacağız ve mümkün olan en kısa sürede durumu değerlendireceğiz” Seco sözcüsü Fabian Maienfisch NZZ’ye söyledi.

ABD ve müttefikleri, çatışmada taraf olmadıkları konusunda ısrar ederken, Ukrayna’ya 100 milyar doların üzerinde silah ve mühimmat gönderdi. Washington, İsviçre’yi bu çabaya katılmaya çağırıyor. Bern’deki büyükelçisi Scott Miller, NZZ’ye yeniden ihracat yasağının yalnızca fayda sağladığını söyledi. “saldırgan.” Bir parlamento komitesi ileri bir teklif Ocak ayında, Ukrayna’ya tedarik yapmak isteyen AB ülkeleri için geçici bir feragatname yayınlayacak. Başkan Alain Berset açıklığa kavuşmuş Bu ayın başlarında, Savaş Malzemesi Yasası’nda yapılan değişikliklerin henüz tüm parlamento tarafından onaylanmadığı söylendi.

Teklifin yazarları, İsviçre’nin tarafsızlığını koruyacağını iddia ediyorlar, çünkü bunlar olmayacaktı. “doğrudan ihracat” Ancak Rusya’nın gözünde, Alpler konfederasyonu geçen yıl Moskova’ya yönelik AB yaptırımlarına katıldığında bu statüsünü kaybetti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu