Kültür&Sanat

Japon imparatorunun ‘Tanrı’ olmadığını anlayınca dünyası değişen Nobel ödüllü ünlü yazar Kenzaburo Oe hayatını kaybetti


Japon imparatorunun 'Tanrı' olmadığını anlayınca dünyası değişen Nobel ödüllü ünlü yazar Kenzaburo Oe hayatını kaybetti

Japonya’nın kazandığı ikinci nobel ödülüne imzasını atan yazar Kenzaburo Oe, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 88 yaşında hayatını kaybetti. (Haber Global)

Oe’nin 3 Mart günü öldüğü yayıncısı tarafnıdan bugün duyuruldu.

Kenzaburo Oe’ye Nobel’i pasifizm ve engelli oğluyla ilgili yazdığı kitaplar getirmişti. 1994 yılında Nobel kazandıktan sora ününü nükleer silahları protesto etmek ve liberal Anayasa’yı savunmak için kullanmıştı. Japonya’nın önde gelen liberal seslerinden biriydi. 1970’lerin sonlarında ve 2011’deki depremin tetiklediği Fukuşima nükleer felaketerinin ardından nükleer santrallerin kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

KENZABURO OE KİMDİR ? : NÜKLEER ENERJİ KARŞITLIĞI

1935 yılında doğan Kenzaburo’nun ölüm haberini duyuran yayıncısı Kodansha’nın veridği bilgilere göre Oe, 1935 yılında Japonya’nın Güney Batısı’nda doğdu. Tokyo Üniversitesi’nde Fransızca okudu.

Oe, Türkiye’de Kişisel Bir Sorun adlı eseriyle tanınmıştı. Japonya’nın gelmiş geçmiş en güçlü sosyal ve politik eleştirel yaklaşımını roman dünyasına taşıyan Oe, Japon edebiyatında kendine özgür bir yer edinmeyi başardı.

HAYATINI DEĞİŞTİREN OLAYLAR

Kenzaburo Oe de tıpkı diğer Japonlar gibi, İkinci Dünya Savaşı’nın kaybettiklerini İmparator Hirohito’nun ağzından duyana kadar İmparator’un yaşayan bir Tanrı olduğuna inanıyordu. O gün onun hayatını sonsuza kadar değişti. Yaşadığı kayboluş ve yıkıma babasının erken ölümü de eklendi. İlk oğlu Hikari’nin beyin fıtığı nedeniyle engelli doğması tüm edebiyat yaşamını değiştirdi.

Öte yandan Japonya’nın ilk nobelini Yasunari Kawabata kazanmıştı.

 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu