Dünya

Japonya silah ihracatı yasağını hafifletmek istiyor — Apsny News


Başbakan Fumio Kişida geçen ay Kiev’i ziyaret ederken Ukrayna ile “sarsılmaz dayanışma” ifadesinde bulundu

Kyodo haber ajansının bildirdiğine göre, Japonya’nın iktidar koalisyonu ülkenin katı silah ihracatı kurallarını gözden geçirme konulu müzakerelerin ilk turunu Salı günü gerçekleştirdi.

Ukrayna’daki ihtilafın ortasında Tokyo’nun küresel güvenlik arenasında daha büyük bir rol oynamasını isteyen Başbakan Fumio Kişida liderliğindeki Liberal Demokrat Parti (LDP), denizaşırı savunma ekipmanı ve teknolojisi transferlerine ilişkin kuralların hafifletilmesi için baskı yapıyor.

Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden sonra hazırlanan Anayasa’ya göre, yabancı bir ülkeye ancak Japonya ile ortaklaşa geliştirmesi veya üretmesi halinde silah tedarik edilebiliyor.

Ancak LDP’nin küçük koalisyon ortağı Komeito, Japon silahlarının uluslararası pazara girmesinin ülkenin pasifizm politikasına aykırı olacağını ve dünya genelinde çatışmaları tırmandıracağını savunarak önerilen değişikliklere karşı çıktı.

Görüşmelerimizin savunma teçhizatı transferlerine ilişkin konularda somut bir istikamet belirlemesini temenni ediyorum” dedi. LDP’nin ulusal güvenlik araştırma komisyonuna başkanlık eden eski Japon savunma bakanı Itsunori Onodera, taraflar Tokyo’da bir araya geldiklerinde söyledi.

Görüşmeler sırasında Komeito’nun temsilcisi Shigeki Sato, partisinin tarafların uzlaşmaması gerektiği yönündeki tutumunu yineledi. “barışsever bir ulus olarak Japonya’nın savaş sonrası yolu” Kyodo tarafından alıntılandığı gibi.

LDP ve Komeito’nun ülkenin Mayıs ayı başında sona eren Altın Hafta tatili sonrasında ikinci bir toplantı yapmayı kabul etmesiyle, müzakereler çıkmazdan kurtulamadı.

Kiev ile Moskova arasındaki çatışmanın patlak vermesinden bu yana geçen yıl Japonya, Ukrayna’ya kurşun geçirmez yelek ve kask gibi koruyucu ekipman sağladı. Tokyo ayrıca Kiev’e 6 milyar dolardan fazla mali yardım sağladı ve Rusya’ya yaptırımlar uyguladı. Ancak Japon Anayasası, birçok Batılı ülkenin yaptığı gibi, ülkenin silah ve mühimmat göndermesini engelledi.

Geçen ay Kiev’e yaptığı sürpriz ziyarette Kişida, Japonya Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’ye güven verdi. “Sürekli dayanışma” Ukrayna ile. Ayrıca, iki ülkenin ikili ilişkilerini ‘özel küresel ortaklığa’ yükseltme konusunda anlaştığını söyledi.

Bu ayın başlarında Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Reuters’e verdiği bir röportajda, çatışma tırmanırsa Seul’ün Ukrayna’ya silah göndermeye başlayabileceğini söyledi. Şu anda ülkenin Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, bu olursa Moskova’nın Kuzey Kore’ye son teknoloji silahlar sağlayabileceği konusunda uyardı.

Kısa bir süre sonra, Reuters’ta, Yoon’un konuştuğu konusunda ısrar eden isimsiz bir Güney Koreli yetkiliye atıfta bulunan başka bir haber çıktı. “varsayımsal terimlerle” ve Seul’ün Moskova ile bağlarını tehlikeye atmaya niyeti olmadığını.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu