Dünya

Kanada uyuşturucu üretip satmaları için ilaç şirketlerine izin verdi


Kanada uyuşturucu üretip satmaları için ilaç şirketlerine izin verdi

Britanya Kolumbiyası eyaletinin başkenti Victoria’daki ilaç şirketi Sunshine Earth Labs’ten perşembe günü yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın firmaya koka bitkilerinden kokain üretip satması için lisans verdiği bildirildi. 

Açıklamada, kokainin yanı sıra morfin, eroin ve ekstazi üretimi ve satışı için de şirkete izin verildiği ifade edildi.

Bakanlık, şubatta da benzer bir izni Adastra Labs adlı ilaç şirketine vermişti.  

Bu lisans kapsamında firmanın, kokainin yanı sıra halüsinojen mantarlardan elde edilen psilosin ve psilosibin maddelerini üretip satması da yasallaştırılmıştı.

Söz konusu gelişmeler, Britanya Kolumbiyası eyaletinde uyuşturucudan ölüm oranlarının artmasının ardından geldi. 

Fransız haber ajansı AFP’nin paylaştığı bilgilere göre 2016’dan beri eyalette en az 10 bin kişi, ülke genelindeyse 30 bin kişi aşırı dozdan yaşamını yitirdi. 

Federal hükümet, geçen yıl haziranda aldığı kararla Britanya Kolumbiyası’nda 2,5 grama kadar uyuşturucu madde taşınmasını suç kapsamından çıkarmıştı.

1 Ocak’ta devreye giren üç yıllık pilot uygulamanın, 18 yaş ve üstü kişiler için geçerli olduğu belirtilmişti.

Böylelikle Britanya Kolumbiyası, ABD’nin Oregon eyaletinin ardından Kuzey Amerika’da ağır uyuşturucuları suç kapsamından çıkaran ikinci eyalet olmuştu. Oregon, söz konusu yasa değişikliğini Kasım 2020’de yapmıştı.

Kokain, eroin, metamfetamin, LSD ve ekstazi gibi ağır uyuşturucuların sağlık riskleri ve bağımlılık yaratma ihtimalleri marihuana, afyon, uyku hapı ve ağrı kesici gibi hafif uyuşturuculara kıyasla çok daha fazla. 

 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın