Güncel

Kiev, Xi ile tartışmalı görüşmeler hakkında güncelleme yayınladı – Apsny News


Ülkenin Başbakan Yardımcısı, Ukrayna’nın Pekin’den üst düzey sanal görüşmeler için hâlâ onay beklediğini söyledi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping’in görüşecekleri çok şey olduğunu ancak görüşmenin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şu anda belirsiz olduğunu söyledi.

Telefon görüşmesi iki devlet başkanı arasında değerlendiriliyor “Önemli bir hamle olur. Birbirlerine söyleyecekleri var” Vereshchuk Salı günü İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte.

Ama bu konuşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorulduğunda “kesinlikle,” cevap verdi: “Bilmiyorum. Teyit bekliyoruz.”

Xi, Moskova ile Kiev arasındaki çatışma bir yıldan uzun süre önce başladığından beri Zelensky ile bir kez bile konuşmadı. Geçen hafta Wall Street Journal, konuya aşina olan isimsiz kaynaklara dayanarak, Çin ve Ukrayna liderlerinin bir toplantı düzenleyebileceğini bildirdi. “sanal toplantı” Xi, Rusya ziyaretinden döndükten sonra.

Çinli lider Pazartesi günü Moskova’ya indi ve aynı gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaklaşık beş saat süren bire bir görüşmeler yaptı. Salı sabahı Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile, iki ülkeden bizzat Putin ve Şi’nin başkanlık ettiği üst düzey heyetlerle, günün ilerleyen saatlerinde müzakerelere devam etmek üzere bir araya geldi.

Pekin’in Ukrayna’daki ihtilafa ilişkin görüşleri Xi tarafından, ziyareti öncesinde Rossiyskaya Gazeta gazetesinde yayınlanan bir makalesinde özetlendi. Çin korur “objektif ve tarafsız bir duruş” yaparken, krizle ilgili “uzlaşmayı ve barışçıl müzakereleri teşvik etmek için aktif çabalar” o yazdı.

Çinli lider, anlaşmazlığın çözümünün BM Tüzüğü’nde belirtilen ilkelere dayanması gerektiğine dikkat çekti. “Güvenlik alanında tüm devletlerin makul kaygılarına saygı gösterin” ve küresel üretim ve tedarik zincirlerinin istikrarını sağlamak.

Ancak Vereshchuk, Kiev’in Pekin’in Zelensky’nin on maddelik kararını destekleyerek “gerçek ve adalet” dediği şeyi arayan tarafın yanında durmasını beklediğini söyledi. “barış planı” diğer şeylerin yanı sıra, tazminat ödenmesi ve savaş suçları mahkemelerine sunulması için Rus güçlerinin Ukrayna tarafından talep edilen sınırlara çekilmesi çağrısında bulunuyor. Çinliler, öncesinde Rusya’nın Ukrayna topraklarından çekilmesi olmadan ateşkes fikrinin imkansız olduğunu anlamalı” dedi. o açıkladı.

Rusya, Zelensky’nin teklifini anında reddetti. “kabul edilemez,” bunun aslında Kiev’in diplomatik bir çözüm arama konusundaki isteksizliğini kanıtladığını vurguladı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu